Dofinansowania pomagają we wprowadzeniu proekologicznych rozwiązań do naszego domu. Jakie dotacje możemy uzyskać dla domu pasywnego i w jakiej wysokości?

Czym są domy pasywne?

Zanim poruszymy kwestie dofinansowań, warto w ogóle wiedzieć, czym dokładnie jest dom pasywny. Jest to budynek mieszkalny, który za pomocą innowacyjnych rozwiązań minimalizuje zapotrzebowanie energetyczne oraz stara się odzyskiwać maksymalnie jak najwięcej energii naturalnej. Jest to więc dom ekologiczny, który świadomie stara się wpływać na stan środowiska. Domy pasywne podlegają licznym restrykcjom i wymagają spełnienia kilku podstawowych zasad. Dlatego, jeżeli zdecydujemy się na budowę domu pasywnego, warto wziąć pod uwagę skorzystanie z profesjonalnych usług projektowych. Bee House Technology to doświadczona firma zajmująca się kompleksową budową domów pasywnych oraz energooszczędnych. Profesjonaliści pomogą w wyborze najlepszych dostępnych rozwiązań oraz zapewnią bezpieczeństwo i wysoką jakość przygotowywanych projektów. 

O jakie dofinansowania możemy się ubiegać w 2022 roku?

Dofinansowania to sposób na poprawę jakości życia. Jeżeli spełniamy kryteria ubiegania się o nie, warto zastanowić się nad złożeniem wniosku. Domy pasywne również brane są pod uwagę w wielu programach. Dlatego, jeżeli jesteśmy jego posiadaczami, dobrze jest wiedzieć jakie wsparcie możemy uzyskać. Jakie są najpopularniejsze programy dofinansowań w 2022 roku? 

  • Program Czyste Powietrze - dofinansowanie, które pomaga w zwiększeniu efektywności energetycznej domów. W programie można uzyskać dotację na zakup nowoczesnych źródeł ciepła, takich jak pompy ciepła oraz ogrzewanie elektryczne. Dofinansowanie można uzyskać już po zakończeniu inwestycji. Wysokość dofinansowania zależy od zakresu uprawnień. Kwota wynosi do 37 tysięcy złotych. 

  • Program Mój Prąd - Program dofinansowuje budowę PV, czyli instalacji fotowoltaicznych. Program pozwala na zwrot do 50% kosztów poniesionych z inwestycji i maksymalnie może wynieść do 3 tysięcy złotych na instalację. 

  • Program Moja Woda -  otrzymanie dotacji w celu instalacji systemów przydomowych, które będą odpowiedzialne za zatrzymanie wód opadowych i roztopowych. Dotacja wynosi do 5 tysięcy złotych i pokrywa 80% inwestycji. 

  • Program Moje Ciepło - dofinansowanie na montaż pompy ciepła w budynkach jednorodzinnych w wysokości do 21 tysięcy złotych. 

To tylko kilka przykładów możliwych dofinansowań dla domów pasywnych. Szereg programów pozwala na pomoc w montażu innowacyjnych proekologicznych rozwiązań. Dzięki nim możemy uzyskać zwrot kosztów poniesionych przy budowie domu pasywnego i energooszczędnego.