Firma ATP HYDROIZOLACJE z Kosowa Lackiego specjalizuje się w realizacji robót dotyczących uszczelnień, konserwacji oraz naprawy konstrukcji budowlanych między innymi z wykorzystaniem metod iniekcji ciśnieniowej i kurtynowej. W artykule specjaliści z tej pracowni o długoletnim doświadczeniu przedstawiają, na czym polegają obie techniki i kiedy warto je zastosować.

Czym są iniekcje uszczelniające?

Zanim specjaliści z firmy ATP HYDROIZOLACJE przedstawią, czym tak naprawdę są metody zwane iniekcją ciśnieniową i kurtynową, warto przypomnieć, co kryje się pod terminem iniekcji uszczelniających. Według definicji budowlanej są to zatem systemy naprawcze wykonywane w przegrodach budowlanych z betonu i żelbetonu, a także w konstrukcjach murowanych. Iniekcje mają zatem za zadanie zapewnić spękanym ścianom:

  • hydroizolację przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie z gruntu,

  • miejscowe uszczelnienie elementów budowlanych, czyli wypełnienie ubytków, złączy, pęknięć i innych niedoskonałości,

  • uszczelnienie powierzchniowe zewnętrzne lub wewnętrzne.

Takie zabezpieczenie murów odbywa się z wykorzystaniem preparatów iniekcyjnych wprowadzanych w szczeliny, ubytki, pęknięcia, rysy lub w specjalnie przygotowane otwory w ścianach. Specjaliści z firmy ATP HYDROIZOLACJE zdradzają, że w zależności o metody iniekcji stosowane są między innymi żywice poliuretanowe,  zaczyny cementowe, zaczyny polimerowo­‑cementowe oraz środki ma bazie akrylanów. Dobór właściwego preparatu i techniki jego rozprowadzania zawsze ściśle uzależniony jest od stanu technicznego konstrukcji. Pierwszym zadaniem fachowców z takich firm jak ATP HYDROIZOLACJE jest zatem wykonanie inwentaryzacji rys oraz spękań.

Iniekcja kurtynowa i jej zastosowanie

Pierwszym rodzajem iniekcji, które wykonuje firma ATP HYDROIZOLACJE, są iniekcje kurtynowe. Jak wyjaśniają fachowcy z tego przedsiębiorstwa, stosowane są one przede wszystkim przy uszczelnianiu elementów narażonych na wilgoć czy szkodliwe oddziaływanie wód gruntowych. Iniekcja kurtynowa dobrze sprawdzi się przy zabezpieczaniu piwnic, kanałów, tuneli oraz różnych szybów, do kominowych począwszy, na windowych kończąc.

Specjaliści firmy ATP HYDROIZOLACJE dodają, że taka metoda iniekcyjna uważana jest za technologię przeznaczoną do wtórnego, czyli naprawczego uszczelniania konstrukcji budowlanych przykrytym gruntem. Technika ta oparta jest zaś o żelowanie, a jej dużą zaletą jest brak konieczności odsłaniania budynków przy rekonstrukcji izolacji poziomych czy pionowych.

O iniekcji ciśnieniowej słów kilka

Drugim rodzajem iniekcji w ofercie firmy ATP HYDROIZOLACJE, jest metoda ciśnieniowa. W uproszczeniu można uznać, iż technika ta jest uniwersalna i służy do naprawy rys i pęknięć w murach każdego pochodzenia. Iniekcja ciśnieniowa pozwala zatem szybko oraz tanio naprawić i uszczelnić konstrukcje wykonane z różnych materiałów, w tym betonu czy żelbetonu. Jak to jest możliwe? Jeden z inżynierów firmy ATP HYDROIZOLACJE tłumaczy:

Iniekcja ciśnieniowa nie wymaga rozbiórki lub wyłączenia z eksploatacji całego budynku. Przeprowadza się ją w kilku szybkich, tanich i prostych etapach. Najpierw nawierca się otwory, w których instaluje się iniektory, a następnie wtłacza się do nich  preparaty iniekcyjne w postaci żywicy epoksydowej lub poliuretanowej. Dobrze przeprowadzony proces, czyli ten wykonany precyzyjnie i z użyciem właściwego środka uszczelniającego gwarantuje trwałą naprawę rys i spękań budowlanych, nawet tych rozległych.

Etapy wykonywania prac iniekcyjnych

Jeśli chodzi o sposób prowadzenia prac iniekcyjnych, fachowcy z firmy ATP HYDROIZOLACJE opierają swoje działania o wcześniej przygotowany projekt. Powinien on zawierać:

  • ocenę stany naprawianej konstrukcji,

  • inwentaryzację ryz z opisem przyczyny ich powstania,

  • harmonogram prac wykonawczych,

  • opis sposobu przygotowania konstrukcji do iniekcji,

  • opis wszystkich przewidzianych prac,

  • opis sposobu kontroli jakości przeprowadzonych robót.