Iniekcja kurtynowa jest jedną z najskuteczniejszych metod wtórnej hydroizolacji elementów budowlanych przykrytych gruntem i narażonych na wilgoć czy wodę od strony gruntu. Technika ta najczęściej stosowana jest do zabezpieczania budynków przez kapilarnym podnoszeniem się wód gruntowych. Iniekcja kurtynowa sprawdza się do zabezpieczania kanałów, szybów, piwnic czy też tuneli. Tego typu uszczelnienia powierzchniowe oferują tylko wyspecjalizowane pracownie. Jedną z nich jest firma Kw System Sp. z o.o., która działa w Olsztynie.

Czym jest iniekcja kurtynowa?

Iniekcja kurtynowa to wtórne – naprawcze – uszczelnienie powierzchniowe dla elementów budynków, które przykryte są gruntem. To ona chroni piwnice, podpiwnicza, tunele czy też kanały przed zawilgoceniem ścian i ich niszczeniem. Z reguły iniekcja kurtynowa wykonywana jest w budynkach starszego budownictwa, gdzie stosowano wadliwe lub niedoskonałe hydroizolacje. Podkreślić jednak należ, że wykonywana może być we wszystkich obiektach narażonych na warunki klimatyczne, zamarzanie i rozmarzanie, a także na przemieszczenia geodezyjne. Z czasem pierwotne izolacje stają się bowiem nieskuteczne, a wtedy iniekcja kurtynowa sprawdza się idealnie. Nie wymaga ona kucia ścian, wykopów czy innych skomplikowanych oraz kosztowych prac. Jak tłumaczy jeden z pracowników firmy Kw System Sp. z o.o., która oferuje różnego rodzaju hydroizolacje:

Iniekcja kurtynowa polega na wywierceniu w przegrodach na wylot siatki otworów i wprowadzeniu do nich pod ciśnieniem (nieprzekraczającym 10 bar) preparat, który stworzy powierzchniową powłokę uszczelniającą na styku przegroda – grunt. Przy robotach nie wymaga się odkrywania murów. Dzięki temu koszty iniekcji są bardzo niskie.

Środki iniekcyjne wykorzystywane w trakcie iniekcji kurtynowej

Aby iniekcja kurtynowa były skuteczna takie firmy jak Kw System Sp. z o.o. muszą dobrać odpowiedni  środek uszczelniający. Wybór nigdy nie jest przypadkowy i uzależniony jest od wielu czynników m.in. od stanu technicznego obiektu i spodziewanych efektów wtórnego uszczelnienia.

Obecnie najczęściej stosowane są wysokiej klasy akrylowe żele iniekcyjne lub materiały na bazie bentonitów. Prócz tego istotne jest zastosowanie właściwej pompy iniekcyjnej napędzanej sprężonym powietrzem oraz iniektorów śrubowym z kalamitką płaską. Bez tychże urządzeń nie można byłoby osiągnąć ciśnienia roboczego w granicy do 10 bar. Takim specjalistycznym sprzętem dysponują jednak tylko pracownie, które zajmują się na co dzień hydroizolacjami.

Zalety iniekcji kurtynowej

Iniekcja kurtynowa to sprawdzona metoda na naprawę hydroizolacji fragmentów budowli przykrytych gruntem. Specjaliści z firmy Kw System Sp. z o.o. wyjaśniają, że technika ta może być zastosowana nawet w bardzo trudnych przypadkach i to przy ograniczonych kosztach. Iniekcja kurtynowa jest bowiem znacznie tańsza oraz wydajniejsza od klasycznych uszczelnień zewnętrznych, które ze względów konstrukcyjnych nie mogą zostać wykonane. W porównaniu z nimi iniekcje kurtynowe nie wymagają również wykonywania wykopów. Remont przeprowadzany jest zatem błyskawicznie, co zawdzięcza się m.in. technologii pomp dwukomponentowych z tłokami o napędzie pneumatycznym. 

Metody iniekcji w ofercie ekspertów z Olsztyna

Kw System Sp. z o.o. jest firmą, która od lat specjalizuje się w wykorzystywaniu technologii iniekcyjnych w budownictwie. Eksperci wykonują zabezpieczenia przeciwwilgociowe i przeciwwodne, między innymi: hydroizolacje fundamentów, uszczelnianie przecieków, iniekcje ciśnieniowe. Przedsiębiorstwu Kw System Sp. z o.o. możesz zlecić osuszanie budynków, a także naprawy i stabilizacje posadzek oraz konstrukcji betonowych. Metody iniekcyjne stosowane przez specjalistów, to między innymi: iniekcje uszczelniające, wypełniające i sklejające, a także iniekcje poziome, kurtynowe, grawitacyjne czy ciśnieniowe i niskociśnieniowe. Jeżeli szukasz sprawdzonego wykonawcy, zapoznaj się z ofertą ekspertów z Olsztyna.