Budowa domu to bardzo złożona inwestycja, która prowadzona jest etapami. Po zakończeniu wszystkich prac związanych z tworzeniem obiektu do stanu surowego zamkniętego, należy rozpocząć wykańczanie wnętrz. Wcześniej jednak ważne jest rozprowadzenie w ścianach wszystkich instalacji sanitarnych oraz sieci elektrycznej. Na niej szczególnie warto skupić swoją uwagę. Obecnie dostępne są bowiem technologie, które gwarantują bezawaryjną pracę instalacji elektrycznej. Przykładem jest rozwiązanie bezpuszkowe. Na czym ono polega? O tym opowiadają fachowcy z firmy JB POWER z Głoskowa.

Czym jest bezpuszkowa instalacja elektryczna?

Instalacja elektryczna bezpuszkowa to nowszy rodzaj sieci elektrycznej prowadzonej w mieszkaniu czy też w domu. Przy jej tworzeniu nie trzeba wykorzystywać tzw. puszek instalacyjnych, dzięki którym można było rozgałęziać całą sieć i tworzyć nowe obwody. Nie trzeba również prowadzić kabli najpierw przez puszki, a następnie do włączników oraz gniazdek elektrycznych.

Jak tłumaczą fachowcy JB POWER, którzy posiadają niezbędne uprawnienia do zakładania instalacji elektrycznych, rozwiązanie bezpuszkowe jest znacznie uproszczone w porównaniu do technologii tradycyjnej. Polega ono bowiem na poprowadzeniu kabla ze skrzynki z bezpiecznikami bezpośrednio do kolejnych punktów instalacji elektrycznej. Dzięki temu można wyraźnie rozdzielić obwody o różnym przeznaczeniu. Inwestorzy często stawiają również na bezpuszkowe instalacje w standardzie KNX, które umożliwiają stworzenie wydajnej automatyki budynkowej domu czy mieszkania.

Instalacja bezpuszkowa a regulacje prawne

Tworzenie instalacji elektrycznej bezpuszkowej podlega takim samym przepisom prawa, jakie należy respektować przy przygotowywaniu tradycyjnych sieci z puszkami instalacyjnymi. Elektroinstalatorzy z firmy JB POWER wykonują zatem wszystkie prace w oparciu o precyzyjny projekt, obowiązujące w Polsce normy, a także stosując najwyższy standard pracy i wysokiej klasy narzędzia montażowe. Jeśli chodzi zaś o ważne wytyczne dotyczące zakładania instalacji elektrycznych, można znaleźć je w zapisach Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Ważne jest, by instalacja

  1. Miała wyodrębnione obwody oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych w kuchni, obwody do odbiorników wymagających szczególnego zabezpieczenia.

  2. Była tworzona w całości z wykorzystaniem trzech przewodów, niezależnie od przeznaczenia i sytuowania.

  3. Miała oddzielny przewód ochronny i neutralny w obwodach rozdzielczych i odbiorczych.

Dodatkowo ważne jest stworzenie odpowiednich zabezpieczeń dla przewodów łączących się z np. fotowoltaiką, czy innymi technologiami zasilającymi dom w energię.

Zalety instalacji elektrycznej bez puszek

Instalacje elektryczne bez puszek mają wiele zalet i są uważane za nowoczesne. Stosuje się je powszechnie w budownictwie mieszkaniowym, a wynika to z wielu korzyści, które one ze sobą niosą. Zalety instalacji bezpuszkowych to m.in.:

  • bardzo prosty montaż, który nie wymaga stosowania puszek instalacyjnych nadtynkowych szpecących ściany,

  • niski stopień awaryjności m.in. dzięki ograniczeniu zjawiska nagrzewania się przewodów,

  • wyższy standard bezpieczeństwa przepięciowego i przeciwpożarowego.

Brak puszek instalacyjnych to także szerokie możliwości aranżacyjne wnętrz.

Pozostała oferta firmy JB POWER

Firma JB POWER to kompleksowy dostawca rozwiązań związanych z szeroko pojętą branżą elektryczną. Oprócz usług związanych z projektowaniem, montażem oraz konserwacją instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych, biurowych czy przemysłowych firma zajmuje się również montażem i serwisowaniem systemów monitoringu wizyjnego (CCTV) oraz alarmów. W swojej ofercie ma również usługi związane z budową i utrzymaniem sieci LAN, montażem domofonów oraz innymi specjalistycznymi instalacjami. Dzięki temu klienci mają możliwość skorzystania z kompleksowej obsługi w zakresie szeroko pojętej infrastruktury technicznej.