Budowa domu wiąże się z mnóstwem decyzji, które należy podjąć już na początkowym etapie. Będą one miały wpływ na komfort mieszkania w przyszłości. Jedną z nich jest projekt instalacji elektrycznej. Warto go wcześniej skonsultować ze specjalistą, aby wspólnie znaleźć optymalne rozwiązanie. O czym należy pamiętać przy projektowaniu instalacji elektrycznej?

Rodzaje instalacji elektrycznej w domu

Instalacje elektryczna w domu składa się z dwóch części – zewnętrznej oraz wewnętrznej. Podczas przygotowywania projektu dobrze jest uwzględnić ilość planowanych urządzeń, które będą wymagały podłączenia do prądu. Wliczyć w to trzeba także takie elementy jak domofon czy oświetlenie ogrodowe. Instalację elektryczną podzielić można na:

  • podtynkową, charakteryzującą się tym, że przewody są ukryte w tzw. peszlach,

  • natynkową, w której przewody montowane są na ścianach i maskowane przy użyciu listwy,

  • podłogową, gdy przewody rozprowadzone zostają pod podłogą,

  • wtynkową, gdzie elektryka ukryta jest za pomocą dodatkowej warstwy tynku.

Od wyboru konkretnego rodzaju montażu elektryki zależą nie tylko koszty, ale też przede wszystkim – walory wizualne.

O czym należy pamiętać?

Dobrze zaplanowana instalacje elektryczna to gwarancja funkcjonalnej, ale tez bezpiecznej przestrzeni do życia. Dlatego tak ważnym etap jest skorzystanie z usług doświadczonego elektryka. Tego typu usługi oferuje firma Inst-El Budowa sieci energetycznych. Właściwe rozmieszczenie gniazdek elektrycznych i włączników światła znacznie podnosi komfort codziennego korzystania ze wszystkich pomieszczeń w domu. Należy zadbać o to, aby znalazły się w łatwo dostępnych i praktycznych lokalizacjach. Szczególnie w kuchni, gdzie często koniecznie jest podłączenie do prądu kilku urządzeń jednocześnie. Na tym etapie warto uwzględnić również cały system oświetlenia, a także ewentualny montaż alarmu antywłamaniowego. Odpowiednio przygotowany plan pozwoli uniknąć ewentualnej przebudowy w przyszłości.