Inwestorzy nieustannie poszukują rozwiązań efektywnych i ekologicznych w zakresie ogrzewania budynków. Jednym z najlepszych obecnie sposobów jest montaż pompy ciepła. To specjalne urządzenie, które daje możliwość pozyskiwania energii praktycznie bez ponoszenia żadnych kosztów. Na jakiej zasadzie funkcjonuje zatem pompa ciepła i czy na pewno będzie ona odpowiednio wydajna np. do domu jednorodzinnego?

Jaką pompę ciepła wybrać do domu?

Zanim zdecydujemy się na ekologiczny wariant pozyskiwania energii do ogrzania naszego domu, zastanówmy się nad rodzajem pompy ciepła. Jest ona dostępna w trzech różnych modelach: powietrznym, wodnym i gruntowym. Zdecydowanie największym zainteresowaniem inwestorów cieszy się ostatni typ pompy ciepła. W tym wypadku źródłem pozyskiwanej energii jest – jak sama nazwa wskazuje – grunt. Umieszczony na właściwej głębokości wymiennik gruntowy zapewnia całoroczne oddawanie ciepła na optymalnym poziomie.

Na mniejszych działkach sprawdzi się jednak lepiej mniej wydajny układ czerpiący energię z wody i powietrza. Ostateczny wybór pompy ciepła dobrze jest skonsultować ze specjalistą z firmy zajmującej się montażem instalacji grzewczych opartych na tego typu urządzeniach. POLSAN to przedsiębiorstwo świadczące takie właśnie usługi, zapewniając swoim klientom dobór rozwiązań ekologicznych i efektywnych jednocześnie. Oprócz modelu pompy ciepła, na co jeszcze dobrze jest zwrócić uwagę przy konstruowaniu instalacji grzewczej wykorzystującej to urządzenie do generowania energii?

Czy pompa ciepła ogrzeje cały dom?

Najwydajniejszym rodzajem pompy ciepła jest typ gruntowy pionowy. Koszty jego montażu są jednak wysokie, ale taka pompa z powodzeniem wygeneruje energię do ogrzania sporego domu jednorodzinnego. Modele poziome również wyróżniają się wysoką sprawnością. Za ich pomocą bez większych przeszkód można zaspokoić zapotrzebowanie na energię cieplną domu wykorzystywanego całorocznie przez jedną rodzinę. Pompa ciepła sprawdzi się też do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Instalację dobrze jest także połączyć z panelami fotowoltaicznymi. W ten sposób uzyskujemy bardzo dużo zmagazynowanej energii. Jej nadmiar można oddać do sieci, zyskując dodatkowe oszczędności. Pompa ciepła zdecydowanie ogrzeje zatem cały dom efektywnie, jednak budynek powinien być energooszczędny. Nowoczesne konstrukcje posiadają bardzo dobrą termoizolację, która ma duży wpływ na sprawność pompy. Dodatkowym atutem ekologicznego pozyskiwania energii jest brak wydatków na paliwo do ogrzewania domu, a co za tym idzie – wyeliminowanie spalin czy sporych zanieczyszczeń w kotłowni.