Instalacja kanalizacyjna jest jedną z najważniejszych, jeśli chodzi o możliwość komfortowego korzystania z domu jednorodzinnego. To dzięki niej możliwy jest stały dostęp do wody bieżącej oraz odprowadzanie nieczystości, które w razie, gdy budynek nie jest podłączony do sieci ogólnej, muszą trafić do szamba. Podczas montażu tych elementów warto zwrócić uwagę na kilka czynników. O czym konkretnie mowa?

Instalacja kanalizacyjna – co warto wiedzieć?

Wielu indywidualnych inwestorów budowlanych nie zdaje sobie sprawy z tego, że instalacja kanalizacyjna nie jest systemem niezniszczalnym. Wbrew pozorom do stosunkowo delikatny układ zależnych od siebie elementów, o które trzeba należycie zadbać. Nie można również zapominać, iż ze względu na swoją rozległość elementy instalacji kanalizacyjnej umieszczane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Szczególnie w tej drugiej sytuacji warto zadbać o najwyższą jakość użytych materiałów. Jeśli chodzi o rury, to doskonale sprawdzą się tutaj wytrzymałe materiały syntetyczne, charakteryzujące się przede wszystkim dobrą odpornością na przemarzanie. Zdecydowanie najbardziej czasochłonny jest proces montażu wewnątrz budynku, w którym trzeba odpowiednio zaplanować, a następnie połączyć ze sobą setki elementów.

Profesjonaliści korzystają tutaj ze złączek, kolanek oraz muf. Aby wszystko mogło funkcjonować tak, jak należy, warto powierzyć wykonawstwo jedynie najbardziej rekomendowanym fachowcom. Zdecydowanie zalicza się do nich firma, której właścicielem jest Jerzy Lewandowski. Dzięki swojemu ogromnemu doświadczeniu, nowoczesnemu wyposażeniu oraz wykwalifikowanej kadrze pracowniczej od lat zapewnia inwestorom gotowe i sprawdzone rozwiązania w zakresie montażu, serwisu oraz napraw kanalizacji. A co jeśli chodzi o szamba?

Jakie szambo wybrać?

Coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów cieszą się szamba wykonane z tworzyw sztucznych i powoli wypierają one klasyczne rozwiązania betonowe. Czym się charakteryzują? Największą zaletą szamb z tworzyw sztucznych jest ich szczelność. Zarówno jeśli chodzi o ochronę środowiska naturalnego przed ewentualnym wypływem nieczystości, jak i ochrony samego szamba przed zagrożeniami, pochodzącymi z zewnątrz. Nie można również nie wspomnieć o tym, iż szamba plastikowe są również bardzo lekkie.

Jeżeli zaś chodzi o montaż szamba, to wszystko zaczyna się od przygotowania odpowiedniego wykopu. Następnie wykonawca musi zadbać o to, aby konstrukcja szamba nie stykała się bezpośrednio z żadnymi ostrymi elementami. Ostatnim etapem jest oczywiście podłączenie do instalacji kanalizacyjnej.