Temperatura wyładowania elektrycznego, nazywanego potocznie piorunem, może sięgać 1500 stopni Celsjusza. Łatwo zatem wyobrazić sobie, czym ma prawo skończyć się jego uderzenie w dach domu jednorodzinnego, który w ogromnej części skonstruowany jest przecież z drewna. Aby uniknąć katastrofalnych konsekwencji tej skądinąd mało prawdopodobnej, acz wciąż możliwej sytuacji, coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż instalacji odgromowej. Co warto o niej wiedzieć?

Za co odpowiada i z czego składa się instalacja odgromowa?


Głównym zadaniem instalacji tego typu jest odprowadzenie energii elektrycznej wyładowania bezpośrednio do uziomu – gdzie ulega ona rozproszeniu. Jako że najbardziej narażone na trafienie piorunem są najwyższe partie budynku, większość elementów systemu montuje się na dachu, a szczegółowiej rzecz ujmując, na kalenicach prostych i narożnych. Bardzo ważnymi elementami instalacji odgromowej są specjalistycznie zaprojektowane uchwyty gąsiorowe, które po zainstalowaniu na elementach pokrycia, tworzą trwały stelaż dla drutu odgromowego odpowiadającego za przechwycenie i odpowiednie rozprowadzenie energii wyładowania.

Przy bardziej skomplikowanych połaciach wykorzystuje się również uchwyty krzyżowe, kominowe oraz te przeznaczone pod dachówki szczytowe. Kolejną niezwykle istotną częścią całej układanki są przewody odprowadzające. Układa się je w linii prostej, najkrótszą drogą do uziomu – zwykle wzdłuż naroży domu lub rynien i rur spustowych. Jeżeli zaś chodzi o uziomy, są to elementy, które umieszcza się w gruncie. Najczęściej wykonuje się je na dwa sposoby. Mowa tutaj o uziomach fundamentowych lub otokowych. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ile kosztuje instalacja odgromowa?


Niestety wciąż wielu inwestorów rezygnuje z zakupu i montażu instalacji odgromowej na dachu domu, ponieważ wychodzą oni z błędnego założenia, że inwestycja ta wiąże się z ogromnymi kosztami. Prawda jest jednak zupełnie inna. Biorąc pod uwagę, iż średnia wielkość połaci dachowej wynosi obecnie około 180-200 m2, to wliczając zarówno same elementy, jak i robociznę, należy liczyć się z wydatkami sięgającymi od 2000 do 3000 złotych. To niewielka cena za zapewnienie bezpieczeństwa domownikom oraz  za ochronę sprzętu elektronicznego o łącznej wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak zaznaczają doświadczeni specjaliści z Zakładu Usług Elektrycznych Elektroinstal, montaż instalacji przebiega bardzo sprawnie i nie wiąże się z inwazyjną ingerencją w elementy pokrycia dachowego. Z przyczyn praktycznych i ekonomicznych, warto jednak zadbać o to, aby prace elektroinstalatorskie zostały wykonane równolegle do robót dekarskich lub tuż po ich zakończeniu. Dobrze zaprojektowana i poprawnie wykonana instalacja odgromowa zabezpiecza dom w 100%.