Podstawowym zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona obiektu przed uderzeniami pioruna i odprowadzenie prądu do ziemi. Montaż piorunochronu jest obligatoryjny w przypadku budynków wyższych niż 15 metrów, o powierzchni przekraczającej 500 metrów sześciennych oraz wykonanych z materiałów łatwopalnych. Sprawdźmy, co na temat instalacji mówi pracownik firmy ElektroInżynieria i dlaczego jej prawidłowe wykonanie jest tak istotne.

Instalacja odgromowa – z czego jest złożona?

Instalacja odgromowa to sieć metalowych przewodów mocowanych na dachu i łączonych bezpośrednio z ziemią. Prawidłowo wykonany układ pozwala bezpiecznie odprowadzić energię przekazywaną przez piorun do ziemi. Jak zaznacza pracownik firmy ElektroInżynieria, każdy piorunochron składa się ze zwodów pionowych i poziomych instalowanych na dachu, przewodów odprowadzających oraz uziomów. Ten ostatni element jest zazwyczaj wykonywany przez zbrojenie fundamentu budynku, chociaż zdarza się, że instalatorzy wykorzystują ocynkowaną taśmę zakopywaną na głębokości 80 cm.

Jak działa instalacja odgromowa?

Zasada działania instalacji odgromowej jest bardzo prosta.

Podstawową częścią układu są zwody, które przejmują prąd piorunowy. Właściwie wykonane zwabiają piorun, eliminując ryzyko, że uderzy w inne elementy budynku. Następnie energia zostaje przekazana do przewodów odprowadzających, za których pośrednictwem trafia do uziomów. W ostatnim etapie dochodzi do rozproszenia energii z pioruna i wyrównania różnicy potencjałów między chmurami a ziemią

mówi pracownik firmy Elektroinżynieria Tomasz Kowalski. Pomimo że przepisy prawa budowlanego nie wymagają założenia instalacji przez właścicieli domów jednorodzinnych o kubaturze mniejszej niż 500 m3, warto zdecydować się na tę inwestycję. Dobrze zaprojektowana instalacja odgromowa to najlepsza forma ochrony przed piorunem. Jeżeli chcesz chronić życie i zdrowie swoich bliskich, a także zabezpieczyć cenne sprzęty przed uszkodzeniem, skorzystaj z usług opisywanej firmy!