Instalacje centralnego ogrzewania to powszechnie stosowana metoda do ogrzewana głównie domów jednorodzinnych. Jaka jest zasada działanie centralnego ogrzewania? Czy niemal każdy może sobie zainstalować tego typu ogrzewanie? Czy tego typu ogrzewanie jest opłacalne? Oczywiście centralne ogrzewanie ma swoje plusy i minusy, jednak warto zdać sobie sprawę z podstawowych rzeczy.

Rodzaje instalacji centralnego ogrzewania

Oczywiście, centralne ogrzewanie, jest najczęściej zasilane są wodą, która zazwyczaj ogrzewana jest za pomocą kotła olejowego, gazowego, lub na paliwo stałe. Musimy wiedzieć, że ciepła woda płynie do grzejników i oddaje ciepło, następnie chłodna woda, wraca przewodami do kotła, po to, aby zagrzać się z powrotem. Woda, która zasila ogrzewanie, może mieć temperaturę do 55 stopni Celsjusza lub do 95 stopni Celsjusza, wszystko zależy od tego, czy są to instalacje niskotemperaturowe, czy wysoko temperaturowe. Jeżeli temperatura ogrzewania jest wysoka, musimy sobie zdać sprawę z tego, że materiał rur i złączek musi być wyższej jakości i bardzo wytrzymały.

Instalacja centralnego ogrzewania może być grawitacyjna, czyli inaczej woda o mniejszej gęstosci, czyli – ciepła płynie do góry, zaś zimna, cięższa opada na dół. Pompowa instalacja centralnego ogrzewania to inaczej ciśnieniowa instalacja i ona jest z obiegiem wody, który jest wymuszony przy pomocy pompy. Zazwyczaj instalacje są dodatkowo zabezpieczane otwartym naczyniem zbiorczym.

Jak prowadzone są przewody?

Sieci cieplne, można do grzejników prowadzić na dwa sposoby, na przykład system dwururowym lub system jednorurowy. Tradycyjnie i najczęściej wykorzystywany to montaż natynkowy. Rura osadzana jest w uchwytach z tworzywa sztucznego, uchwyty stalowe muszą mieć piankową ochronę, aby rura nie uległa uszkodzeniom. Odstępy pomiędzy rurami i ich instalacją są ściśle określone, każda jest inna dla każdego rodzaju instalacji i trzeba tego bardzo przestrzegać, ponieważ, inaczej może być z tego dość duży problem w przyszłości. Instalacja centralnego ogrzewania jest, wtedy gdy firma zakończy wszystkie prace montażowe i doprowadza ostatecznie czynnik grzewczy. Pod sam koniec sprawdzany jest oczywiście projekt i zgodność wykonania projektu z instalacją, jeżeli wszystko się zgadza, to jak najbardziej firma jest godna polecenia.

Jeżeli budujemy dom albo po prostu planujemy wymienić instalację centralnego ogrzewania, to pamiętajmy, że nie należy tego robić samemu, ponieważ jest to trudne i czasochłonne. Warto zainwestować więc w konkretnego i dobrego fachowca albo profesjonalną firmę Samex sp.k. Projekty, wykonawstwo węzłów i kotłowni Lech Cieślik, dzięki której tak naprawdę będziemy mieli wzorowo wykonaną instalację. Dodatkowo dostaniemy kilka lat gwarancji, na nasze centralne ogrzewanie, na wypadek, gdyby coś się stało.