Inwestycja w fotowoltaikę jest bardzo opłacalna. Nie tylko pozwala zapewnić domostwu tanią energię, ale także zapewnia wysoką stopę zwrotu poniesionych nakładów. Możliwe jest to jednak tylko po dobrze przygotowanym audycie fotowoltaicznym. To jego wyniki pozwalają oszacować powodzenie całego przedsięwzięcia. Na czym polega zatem taki audyt? O tym opowiadają eksperci z firmy Instalacje Fotowoltaiczne Jana Furczyka, która działa w Wiśle Wielkiej, a specjalizuje się w we wdrażaniu fotowoltaiki w modelu inwestycyjnym pod klucz.

Przygotowanie do audytu fotowoltaicznego

Dobrze przeprowadzony audyt fotowoltaiczny, czyli analiza opłacalności inwestycji w fotowoltaikę wraz z doborem najlepszych rozwiązań technicznych dla danego zlecenia, rozpoczyna się od wywiadu z klientem. Specjaliści z takich firma jak Instalacje Fotowoltaiczne Jana Furczyka dowiadują się, jakie są potrzeby energetyczne inwestora, jakim budżetem on dysponuje, a także, na jakie technologie odnawialnych źródeł energii zwraca on uwagę.

Przygotowanie do audytu fotowoltaicznego wiąże się też z przedstawieniem zainteresowanemu sposobów działania technologii odnawialnej energii, nowości pojawiających się na rynku, a także etapów inwestycji. Firma z Wisły Wielkiej zawsze oferuje model inwestycyjny pod klucz, czyli zarówno audyt fotowoltaiczny, jak i wdrożenie systemu wraz z późniejszą obsługą serwisową. Wybierając takie pracownie, inwestor nie musi martwić się zatem o nic.

Audyt fotowoltaiczny i jego cel

Jak wyjaśniają specjaliści z firmy Jana Furczyka, skuteczny audyt fotowoltaiczny opiera się na indywidualnej analizie inwestycji. Istotna jest zatem ocena ekonomiczna przedsięwzięcia oraz badanie możliwości montażowych. Podkreślić bowiem warto, że nie w każdym budynku można wdrożyć np. całkowicie niezależny system fotowoltaiczny off-grid, a ten w modelu on-grid wiąże się z koniecznością wzięcia pod uwagę warunków współpracy z zewnętrznym zakładem energetycznym. Ponadto na rynku dostępne są różne rodzaje paneli, czy to pod względem sprawności, czy nawet estetyki. Jeden z ekspertów z firmy Instalacje Fotowoltaiczne Jana Furczyka podsumowuje zatem, że:

Analiza ekonomiczna audytu fotowoltaicznego pozwala odpowiedzieć na pytanie: czy taka inwestycja jest w przypadku konkretnego inwestora  opłacalna i czy planowany system wyprodukuje odpowiednią dla budynku ilość energii. Ocena możliwości montażowych powinna zaś umożliwić wskazanie najlepszych rozwiązań technicznych instalacji tak, by mogła ona procować przez wiele lat na najwyższych obrotach oraz bez awarii.

4 elementy audytu fotowoltaicznego

Audyt fotowoltaiczny, który przeprowadza zespół specjalistów z firmy Instalacje Fotowoltaiczne Jana Furczyka, przebiega w 4 ważnych etapach. Zaliczyć można do nich:

  1. Ocenę dostępu do światła danej lokalizacji – mowa o poziomie nasłonecznienia paneli fotowoltaicznych w określonym miejscu i przy uwzględnieniu wielu zmiennych np. zmian pogodowych czy ryzyka zaciemnienia między innymi na skutek padania cienia od drzew lub innych obiektów.

  2. Obliczenie zapotrzebowania budynku na energię elektryczną – jest to ważne dla określenia mocy instalacji fotowoltaicznej, w tym modeli paneli oraz samego systemu.

  3. Analizę lokalizacja – etap ten pozwala określić, w jakich miejscach najlepiej zamontować fotowoltaikę, nawet z uwzględnieniem kątów położenia paneli czy nowoczesnych rozwiązań automatycznego korygowania ich nachylenia.

  4. Ocena wszelkich aspektów technicznych – tych dotyczących samych paneli, a także instalacji i osprzętu fotowoltaicznego.

Audyt fotowoltaiczny to również szereg obliczeń ekonomicznych. Inwestor może liczyć na prognozę zwrotu nakładów poniesionych na inwestycję oraz na wskazanie różnych form finansowania przedsięwzięcia. Pamiętać warto o tym, że obecnie na fotowoltaikę można zaciągnąć niskoprocentowe kredyty. W wielu przypadkach przyznawane są również środki z ministerialnego programu dofinansowań Czyste Powietrze.