Restrykcyjne dyrektywy unijne, w tym polityka Europejskiego Zielonego Ładu, a także norma budowlana WT 2021 powodują, iż inwestorzy nowych budynków mieszkalnych poszukują innowacyjnych rozwiązań grzewczych i wentylacyjnych. Duże znaczenie mają obecnie technologie proekologiczne, zautomatyzowane oraz energooszczędne. Czy istnieje zatem system grzewczo-wentylacyjny, który zapewni wnętrzom budynków zdrowy mikroklimat przy jednoczesnym wysokim odzysku energii cieplnej? Odpowiedzi udzielają fachowcy firmy INTEBUD, która montuje między innymi instalacje HVAC. Czym one są i jakie mają zastosowanie?

Co kryje się pod pojęciem HVAC?

HVAC to skrót od angielskich słów heating, ventilation oraz air conditioning, które tłumaczy się jako ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja. Tym właśnie są coraz chętniej stosowane w Polsce instalacje HVAC, niekiedy określane mianem systemów COWIG (ciepłownictwo, ogrzewnictwo, wentylacja i gazownictwo). Specjaliści z firmy INTEBUD dodają, iż systemy te zalicza się do zintegrowanych oraz silnie zautomatyzowanych. Mogą one również zostać stworzone w wersji HVAC-R oraz HVAC-R&I. W pierwszym przypadku prócz funkcji grzewczej, wentylacyjnej i klimatyzacyjnej system zapewni również wydajne chłodzenie (np. na użytek obiektów gospodarczych), a w drugim chłodzenie oraz funkcję izolacyjną.

Jak działa system HVAC?

System HVAC jest bardzo rozbudowany i zalicza się go – jak już wspomniano – do technologii zintegrowanych. Oznacza to, że każdy element instalacji powiązany jest z pozostałymi, oddziałując na siebie oraz gwarantując nieosiągalne dla innych rozwiązań technicznych funkcje czy parametry pracy. Specjaliści firmy INTEBUD tłumaczą, iż w uproszczeniu instalacja HVAC tworzona jest z podzespołów systemu grzewczego, klimatyzacyjnego oraz wentylacyjnego. Sercem całego układu wyizolowanych kanałów ze specjalnymi wywietrznikami czy wymiennikami ciepła jest zaś zewnętrzny agregat – lub cała ich kaskada. W przypadku większych obiektów mowa o kompaktowych monoblokach zainstalowanych na dachach.

Jeśli chodzi zaś o pracę systemu HVAC, w dużej mierze odpowiada za jego działanie powiązana z nim automatyka budynkowa BMS lub SmartHome, a także panele sterownicze czy kontrolne. Dodać warto, że innowacyjne instalacje oparte są też o czujniki, które gwarantują funkcjonowanie HVAC z zastosowaniem funkcji pogodowej. Specjaliści firmy INTEBUD podkreślają, że praca systemu w dużej mierze dostosowywana jest też do warunków technicznych danego obiektu, jego rodzaju, kubatury czy potrzeb użytkowników.

Gdzie można zastosować układ HVAC?

Instalacje HVAC mają szerokie zastosowanie. Można je zamontować z powodzeniem w budynkach jedno i wielorodzinnych, w obiektach przemysłowych, komercyjnych, publicznych i gospodarczych, a nawet w budynkach przeznaczenia sportowo-kulturalnego. Fachowcy firmy INTEBUD dodają, iż systemy HVAC spełniają restrykcyjne wymagania dotyczące energooszczędności oraz proekologiczności, dlatego coraz częściej stosowane są w apartamentowcach, obsługując nawet kilkadziesiąt lokali mieszkalnych i użytkowych.

Ponadto instalacje HVAC cenione są przez wszystkich inwestorów, którzy chcą wznieść budynek pasywnych (NF 15) lub energooszczędny (NF 40). By to osiągnąć prócz takiej technologii grzewczo-wentylacyjnej warto również zainteresować się powietrznymi pompami ciepła, kolektorami słonecznymi, ogrzewaniem podłogowym czy biologicznymi oczyszczalniami ścieków. Wszystkie wymienione instalacje z powodzeniem tworzy firma INTEBUD z miejscowości Bukowiec.

Na co składa się system HVAC?

Systemy HVAC mogą być mniej lub bardziej rozbudowane. W uproszczeniu można przyjąć, iż składają się one na:

  • specjalny zewnętrzny monoblok (centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna),

  • kanały rozprowadzające powietrze,

  • wywietrzniki,

  • podzespoły napowietrzające i oddymiające,

  • osprzęt detekcji gazów,

  • podzespoły filtrujące powietrze,

  • wymienniki ciepła.

Szczególną uwagę warto zaś zwrócić na konstrukcję wspomnianego monobloku, który zbudowany jest często z: kanałowych czujników temperatur powietrza nawiewanego i wywiewanego; aparatury kontrolnej; termostatów i sterowników; siłowników przepustnicy; czujnika temperatury zewnętrznej; zaworów regulacyjnych.

5 zalet systemów HVAC

Zalet systemów HVAC dla mniejszych budynków, a także tych kubaturowych i wielkopowierzchniowych, jest naprawdę wiele. Fachowcy pracowni INTEBUD zwracają jednak uwagę głównie na:

  1. wysokie osiągi systemu, w tym na jego energooszczędną i proekologiczną pracę,

  2. silne zautomatyzowanie systemu i łatwość w kalibrowaniu ustawień jego pracy,

  3. zapewnienie wnętrzom nie tylko ciepła, ale też przefiltrowanego i zdrowego powietrza,

  4. brak konieczności projektowania kilku systemów budynkowych z osobna – zintegrowana instalacja HVAC jest wtedy tańsza i łatwiejsza w montażu,

  5. prostą rozbudowę systemu oraz jego bezawaryjną pracę.