Zjawisko magnetyzmu fascynuje ludzkość od tysięcy lat, a właściwości naturalnych magnesów badali już starożytni Chińczycy i Grecy. Słowo magnes wywodzi się od greckiej wyspy Magnezja, na której do dziś występują liczne pokłady minerałów określanych jako magnetyty. Obecnie pierwiastki o silnych właściwościach magnetycznych, wykorzystywane są na szeroką skalę – z naszego artykułu dowiesz się, czym są magnesy neodymowe oraz jakie jest ich zastosowanie.

Magnes neodymowy ma postać zwartej bryły o kształcie: kuli, obręczy, walca, pałeczki lub kostki i składa się on z neodymu, boru oraz żelaza, które jako stop łtworzą pole magnetyczne o dużej sile przyciągania, dzięki czemu są w stanie utrzymać  nawet do kilkuset razy cięższe od nich, metalowe przedmioty.

Neodym, bor i żelazo jako podstawa magnesów neodymowych

Srebrzysty, magnetyczny neodym (lantanowiec), który jest jednym z głównych komponentów popularnych magnesów neodymowych, to pierwiastek znany w Europie od końca dziewiętnastego wieku, należący do grupy 17 metali tak zwanych tlenków ziem rzadkich,  znajdujących szerokie zastosowanie we współczesnym przemyśle elektronicznym, farmaceutycznym, motoryzacyjnym.

Podobnie jak neodym, żelazo jest również cenione ze względu na swoje nieprzeciętne właściwości magnetyczne. Należy ono do grupy metali – ferromagnetyków, czyli ciał stałych namagnesowanych wewnętrznie, w przeciwieństwie do boru, który jest półmetalem. Bor wraz z żelazem i neodymem współtworzy charakterystyczną strukturę w formie krystalicznej (NdFeB), tworząc trwały, najsilniejszy, dostępny na rynku magnes.

Zastosowanie magnesów neodymowych

Jak zauważa pracownik z firmy Intar Sp.j, dostawcy wysokiej jakości magnesów, uchwytów i akcesoriów magnetycznych: obecnie uchwyty neodymowe kojarzą się wyłącznie z amatorskimi poszukiwaniami złomu lub pamiątek historycznych w zbiornikach wodnych, tymczasem zastosowanie tych przedmiotów jest znacznie szersze.

Magnesy neodymowe służą między innymi do produkcji: silników, urządzeń elektronicznych, zamków automatycznych, prądnic, generatorów, a także zatrzasków lub uchwytów w szafkach, na plandekach czy zacisków do wyrobów jubilerskich, łańcuszków, bransoletek. Każdego roku ludzkość odkrywa nowe zastosowania magnesów neodymowych – stały się one elementem naczyń do uzdatniania wody pitnej oraz urządzeń do filtrowania powietrza, tworzą też naścienne organizery i zabawki dziecięce w formie klocków, kulek, tablic magnetycznych.

Profesjonalny dystrybutor magnesów i akcesoriów magnetycznych

Intar Sp. j. to firma działająca w branży sprzedaży magnesów. Od 1993 roku skupiają się na dostarczaniu klientom wysokiej jakości produktów. Zdobyli wielu wiernych klientów, a o ich zadowolenie dba cały zespół oraz właściciele - Joanna i Sławomir Tyszkiewicz. Siedzibą firmy jest Warszawa w województwie mazowieckim. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy. Masz jakieś pytania? Serdecznie zapraszamy do kontaktu z firmą Intar!