Zarówno modernizowane obiekty publiczne, komercyjne i mieszkalne, jak i te nowo powstające coraz częściej są wyposażane w innowacyjne systemy automatyki budynkowej. Sposobów na jej stworzenie jest wiele, a najwyższym poziomem funkcjonalności wyróżniają się instalacje elektryczne KNX zwane inteligentnymi. To dzięki nim dom może być zarządzany przy pomocy specjalnego panelu sterowania czy też z poziomu aplikacji na smartfonie. Co zatem warto wiedzieć o sieci KNX? Najważniejszymi informacjami dzielą się elektroinstalatorzy z krakowskiej pracowni MATRIX.

Czym jest instalacja KNX?

Instalacja KNX to inteligentna sieć elektryczna wewnętrzna, którą można stworzyć zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w wielokondygnacyjnym biurowcu. Jak tłumaczą zaś fachowcy z firmy MATRIX, tworzy się ją nie tylko po to, by zasilić określone układy i sprzęty w elektryczność, ale także, aby umożliwić wspólną komunikację między wszystkimi odbiornikami prądu w budynku. Co to w praktyce oznacza?

W uproszczeniu silnie zautomatyzowany obiekt, którego obwody elektryczne współpracują ze sobą, gwarantuje niebywały komfort użytkowania przy obniżonych do minimum kosztach eksploatacyjnych. Warto bowiem podkreślić, że instalacja KNX to system, który w dużej mierze pozwala wypełniać idee ekologicznego budownictwa. Jak przesyłane są zaś sygnały w takiej inteligentnej sieci?

Odmiany systemów KNX

Specjaliści z pracowni MATRIX wyjaśniają, że instalacja KNX tworzona jest w ujednoliconym na całym świecie standardzie, niezależnym od producenta osprzętu instalacyjnego. Sygnały przesyłane są zaś poprzez instalację elektryczną w budynku (KNX.PL – Power Line) lub poprzez skrętkę dwuprzewodową (KNX.TP – Twisted Pair). Dostępne są również wersje połączenia radiowego, poprzez podczerwień oraz dzięki sieci Ethernet.

Możliwości projektowych jest zatem wiele, a to sprawia, że automatyka budynkowa może być z powodzeniem wdrożona w nowych oraz starszych obiektach różnego przeznaczenia. Zespół MATRIX ma olbrzymie doświadczenie w obsłudze inwestycji klientów indywidualnych, komercyjnych oraz zamówień publicznych, dlatego inwestorom z Krakowa i okolic szczególnie polecane są jego usługi.

Funkcjonalność systemu KNX

System KNX jest bardzo funkcjonalny – jak już wspomniano, pozwala silnie zautomatyzować budynek. Dzięki specjalnym panelom sterowniczym czy modułom skomunikowanym z aplikacjami na smartfonie użytkownik może zarządzać całą siecią, dostosowując jej pracę do swoich potrzeb. Fachowcy MATRIX zdradzają, że najbardziej rozbudowane systemy KNX umożliwiają zintegrowanie ze sobą różnych instalacji niskoprądowych, urządzeń RTV i AGD, a także obwodów elektrycznych w budynku. Mowa zatem o tworzeniu inteligentnego budynku, w którym można zdalnie sterować oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami, monitoringiem i alarmami, a nawet systemami audio. Dlaczego warto inwestować zaś w systemy KNX?

Inteligentne instalacje elektryczne to według fachowców firmy MATRIX sposób na energooszczędne, racjonalne i ekologiczne użytkowanie budynków. Systemy automatyki pomagają bowiem oszczędzać energię oraz pieniądze za rachunki, jednocześnie podnosząc komfort użytkowania wnętrz. Gaszenie świateł zewnętrznych w ogrodzie, spuszczanie rolet, włączanie klimatyzacji czy regulacja temperatury w pomieszczeniach może odbywać się bowiem jednym kliknięciem smartfonu. Właściciele budynków z systemami KNX nie muszą martwić się też o bezpieczeństwo swoich sklepów, biur czy domów – automatyka budynkowa wspiera ochronę ppoż., a także podwyższa znacznie standard antywłamaniowy.