Marzysz o tym, aby mieszkać w miejscu, w którym wszystko dzieje się właściwie samoczynnie? Jeśli tak, to idea inteligentnego domu z pewnością przypadnie Ci do gustu. Instalacja smart home sprawi, że Twoje życie stanie się wyjątkowo komfortowe, wygodne, bezpieczne i oszczędne. Nie wierzysz? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego o wyjątkowej funkcjonalności instalacji typu inteligentny dom.

Na czym polega to rozwiązanie?

Inteligentny dom to miejsce, w którym niemal każde urządzenie jest połączone w jedną sieć, dzięki której zarządzanie poszczególnymi procesami staje się wyjątkowo proste. W zależności od stopnia zaawansowania instalacji elektrycznej użytkownicy mogą samodzielnie zarządzać poszczególnymi procesami np. za pośrednictwem urządzeń mobilnych lub też poszczególne urządzenia same będą reagować w odpowiedni sposób na konkretne bodźce. Istnieje również możliwość zaprojektowania wysoce inteligentnego systemu domowego, dzięki któremu poszczególne urządzenia będą dostosowywały się do rutyny domowników i adekwatnej pory dnia.

Co wchodzi w skład takiej instalacji?

Do centralnego systemu inteligentnego domu można podpiąć właściwie wszystko – oświetlenie, alarm, monitoring, rolety, sprzęt audio, AGD i RTV oraz wiele innych urządzeń, które są kluczowe dla domowników. Projekt instalacji można wykonać w taki sposób, aby wszystko funkcjonowało samodzielnie lub z pomocą domowników. Możesz zdecydować się, skorzystać z instalacji, dzięki której po wpisaniu alarmu wszystko, co musiałbyś zrobić w domu po wejściu, automatycznie wykona się samo, np. rolety podniosą się do góry, ogrzewanie zostanie włączone, a z głośników popłynie Twoja ulubiona muzyka. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to jednak istnieją firmy, które potrafią stworzyć nawet najbardziej zaskakującą sieć połączeń w technologii smart home.

Jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia?

Do niedawna uważano, iż instalacja smart musi być kosztowna i zwykły Kowalski nie może sobie na nią pozwolić. Jest to jednak błędne założenie. Ceny poszczególnych instalacji są naprawdę bardzo mocno zróżnicowane. Nie istnieje bowiem jeden uniwersalny cennik, który obowiązywałby w przypadku wszystkich instalacji. Każde zamówienie wyceniamy indywidualnie, ponieważ wszystko zależy od stopnia zaawansowania całego przedsięwzięcia. Zdarzają się zlecenia, które przekraczają budżet o wartości nawet 100 tysięcy, aczkolwiek realizujemy także prace związane z wykonaniem instalacji, której koszt nie przekracza kilkunastu tysięcy złotych. Przed podjęciem jakiejkolwiek wiążącej decyzji, warto więc skonsultować się ze specjalistą, który opowie o dostępnych możliwościach oraz postara się zaproponować najbardziej trafne rozwiązanie, zgodne z oczekiwaniami i budżetem – mówi przedstawiciel firmy Hestel.

Inteligentny dom nie musi być więc jedynie zarezerwowany dla inwestorów, którzy mają przeznaczony na ten cel wysoki budżet. Podstawowa funkcjonalność takiej instalacji pozwala bowiem w znacznym stopniu wpłynąć pozytywnie na komfort i jakość życia, a jej koszt nie jest zbyt wygórowany. Warto także podkreślić w tym miejscu, iż smart home to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale także oszczędne. Dzięki niemu urządzenia, które dotychczas niepotrzebnie czerpały energię elektryczną i generowały dodatkowe koszty, będą automatycznie wyłączane, kiedy nikt nie będzie z nich korzystał.