W całym procesie inwestycji w budowę domu, czy budynku o innym przeznaczeniu specjalista z zakresu geodezji pełni wiele istotnych funkcji, a jedną z nich jest końcowa inwentaryzacja geodezyjna. Doświadczony zespół firmy GEOPR oferuje profesjonalne usługi geodezyjne w tym tyczenie budynków, wykonywanie map, pomiarów, a także inwentaryzacji. Na czym polegają i jaki jest ich cel? Rozwiniemy ten temat w dalszej części artykułu.

Czym jest inwentaryzacja geodezyjna?

Specyfikę tej usługi dobrze oddaje inne określenie, z którym można się spotkać, czyli inwentaryzacja powykonawcza. Nazwa trafnie wspomina, że tego typu działania, niezbędne są już po wykonaniu danej inwestycji. Jest to szereg określonych czynności z zakresu pomiarów, obliczeń, czy też kartografii, które należy wykonać, by opisać powstałe budynki niezbędnymi danymi i sprawdzić ich zgodność z założeniami projektowymi.

W dokumencie, jakim jest inwentaryzacja, uwzględniamy informacje o budynkach, sposobie zagospodarowania terenu, lokalizację dróg dojazdowych, parkingów i różnego typu infrastruktury na działce, a dodatkowo przebieg przyłączy i sieci zarówno sanitarnych, w tym wodociągowych, gazowych, kanalizacyjnych, jak i elektrycznych.

Wyjaśnia jeden z ekspertów firmy geodezyjnej GEOPR, działającej na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Kiedy usługa inwentaryzacji GEOPR jest niezbędna?

Temat inwentaryzacji powykonawczej, która należy do kompetencji specjalistów z zakresu geodezji, dokładnie reguluje ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, Art. 43 Ust. 3. Wyróżnia ona szczegółowe informacje o obowiązku, zakresie i niezbędnej dokumentacji, która musi powstać w trakcie prac inwentaryzacyjnych.

Jeśli na początku procesu inwestycyjnego w przypadku budowy, czy też przebudowy danego obiektu konieczne było uzyskanie zgody na budowę, do pozytywnej odpowiedzi na wniosek o pozwolenie na użytkowanie, niezbędne będzie wykonanie inwentaryzacji powykonawczej.

Warto mieć także na uwadze, że niezastosowanie się do tego obowiązku i użytkowanie obiektu budowlanego bez potrzebnych dokumentów i zgód, może prowadzić do nałożenia na inwestora wysokiej grzywny przez inspektora nadzoru budowlanego. Taka kara może wynosić w przypadku klasycznego domu jednorodzinnego nawet około 10 000 złotych.

Zachęca się od tego, by wszystkimi pracami geodezyjnymi w trakcie budowy, zajmował się jeden zespół specjalistów. Do tego celu najlepiej wybierać sprawdzonych fachowców, czego przykładem jest firma GEOPR, która oferuje kompleksowe usługi geodezyjne, od wykonania pomiarów początkowych, map, aż do tyczenia i realizacji inwentaryzacji geodezyjnej.