Pomiary geodezyjne przeprowadzone w ramach inwentaryzacji powykonawczej to czynności, które są niezbędne do odbioru wzniesionego budynku i tym samym możliwości jego użytkowania. Działania w tym zakresie dotyczą również wszelkiego rodzaju urządzeń podziemnych, o czym należy pamiętać przed ich zasypaniem. Co jeszcze warto wiedzieć o geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej?

Pomiary budynków i sieci

Wzniesienie budynku na działce to konieczność zrealizowania wielu prac z tym związanych, których końcowym etapem jest dokonanie przez geodetę pomiarów w ramach tzw. inwentaryzacji powykonawczej. Pozwalają one na ustalenie, czy obiekt został wykonany zgodnie z założeniami projektowymi. Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza nie dotyczy jednak wyłącznie budynków – pod uwagę brane są też przyłącza infrastruktury technicznej.

Położenie na gruncie przyłączy wodociągowych, gazowych, telekomunikacyjnych, cieplnych czy kanalizacyjnych, również jest więc elementem dokumentacji inwentaryzacyjnej. Dotyczy to także szamb i studni, które zostały wykonane na konkretnej działce. Warto przy tym pamiętać, że inwentaryzacja sieci uzbrojenia terenu wymaga przeprowadzenia pomiarów przed ich zasypaniem. Firma Geometra w ramach geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej dokonuje precyzyjnych pomiarów wspomnianych obiektów, co następnie pozwala na stworzenie odpowiedniej mapy. Jak dokładnie się ją wykonuje i dlaczego jest tak istotna?

Dokumentacja geodezyjno-kartograficzna po inwentaryzacji

Pomiary geodezyjne w ramach inwentaryzacji powykonawczej pozwalają uzyskać aktualne dane o rozmieszczeniu przestrzennym obiektów na działce. Umożliwia to z kolei sporządzenie zaktualizowanej wersji mapy zasadniczej. Takie opracowanie geodezyjno-kartograficzne przedstawia w sposób czytelny ukończoną inwestycję, dając tym samym możliwość oceny jej zgodności z założeniami projektowymi.

Mapa trafia następnie zarówno do kierownika budowy, jak i samego właściciela budynku. Kompletna dokumentacja inwentaryzacyjna musi natomiast zostać złożona do wydziału dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. To kluczowy element przy wniosku o wydanie decyzji pozwalającej na użytkowanie wzniesionego budynku. Jak się zatem okazuje, geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza to niezwykle istotna część realizacji inwestycji. Należy pamiętać o średnim czasie wykonania pomiarów i dokumentacji z tym związanej. Czynności w tym zakresie przeprowadzane przez geodetę trwają przeważnie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dni, co jest uzależnione m.in. od ilości obiektów koniecznych do uwzględnienia przy inwentaryzacji.