Instalacje odgromowe określane również jako piorunochrony, pełnią bardzo ważną funkcję w budownictwie. Wykorzystywane są zazwyczaj podczas stawiania domów mieszkalnych, w których odpowiadają za ochronę przed skutkami uderzenia pioruna. Ich zadaniem jest przede wszystkim bezpieczne odprowadzenie energii wyładowania atmosferycznego jak najkrótszą drogą w głąb ziemi. Dlatego tak ważne jest, aby tego typu instalację montowali specjaliści.

Dlaczego atmosferyczne wyładowania elektryczne są niebezpieczne?

W trosce o ochronę w domowym otoczeniu wynaleziono właśnie instalacje odgromowe. Niebezpiecznym zjawiskiem są wyładowania elektryczne noszące miano piorunów, które powstają podczas burzy. Występują w postaci malowniczych błysków na niebie. Ich natężenie może sięgać nawet 20 000 amperów, co sprawia, iż otaczające je powietrze rozgrzewa się do 30 000 stopni Celsjusza. Kiedy piorun uderza w jakiś obiekt, wytwarza się gigantyczna energia. Większość z niej w postaci ciepła rozprasza się w powietrzu, natomiast niewielka część objawia się błyskiem i grzmotem. Część tej energii elektrycznej rozładowuje się w konkretnym miejscu, w którym piorun uderzy w jakiś obiekt lub powierzchnię ziemi.

Niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą uderzenie pioruna w budynek

Aby zapobiec tego typu zniszczeniom i zabezpieczyć dom przed konsekwencjami, jakie wiążą się z uderzeniem pioruna, należy zamontować na nim specjalną instalację odgromową, którą montuje profesjonalna firma, jak np. Energolux sc Spółka Inżynierska.

W momencie, w którym piorun uderza w ziemię, temperatura w jego kanale przewodzenia jest tak wysoka, że przyczynia się do topnienia krzemionki znajdującej się w glebie. W ten sposób tworzy się np. naturalne szkło. Pioruny mogą być przyczyną wielu szkód. Niejednokrotnie niszczą drzewa, wywołują pożary, dewastują dachy, mury, powodują przepalania drutów, niszczą wszelkie urządzenia podłączone do instalacji energetycznej czy uszkadzają instalacje telefoniczne i elektryczne.

Zapraszamy do współpracy z firmą Energolux! Znajdziesz ich w Warszawie, w województwie mazowieckim. Zajmują się montażem i naprawą instalacji elektrycznych, w tym także instalacjami odgromowymi, alarmowymi czy instalacją telewizji przemysłowej . Klienci doceniają ich za zaangażowanie – od zawsze stawiają na partnerskie relacje i indywidualne podejście. Nim zaproponują rozwiązania szyte na miarę potrzeb, chcą dokładnie poznać oczekiwania klientów. Skontaktuj się z nimi w celu ustalenia szczegółów współpracy.