Hałas towarzyszy nam każdego dnia. Wychodząc na ulicę, narażeni jesteśmy na intensywne dźwięki emitowane przez przejeżdżające pojazdy i przechodniów. Przyzwyczailiśmy się do tego, więc nie reagujemy złością czy niepokojem. Zupełnie inaczej jest jednak, gdy hałas przenika do naszego domu lub miejsca pracy, utrudniając koncentrację bądź wypoczynek. Dźwięki pochodzące od wentylatorów lub z sąsiednich pomieszczeń niosą się kanałami wentylacyjnymi. Jak temu zapobiec?

Kiedy możemy mówić o hałasie?

Według definicji hałas to dźwięki o nadmiernym natężeniu odbierane przez otoczenie jako dokuczliwe, przykre, a czasem wręcz szkodliwe. Każdy z nas ma jednak inną tolerancję na zbyt głośne dźwięki. W jaki więc sposób można określić, kiedy hałas staje się uciążliwy dla ogółu? Służą do tego normy opracowane przez specjalistów. Określają one dopuszczalne wartości dźwięku w pomieszczeniach. I tak np. w pokoju dziennym hałas w ciągu dnia nie powinien przekraczać 35 dB, a w nocy – 25 dB. Z kolei w zakładzie pracy poziom hałasu nie może być wyższy niż 85 dB. W przeciwnym wypadku pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom ochrony słuchu.

Źródła hałasu w budynkach z wentylacją mechaniczną

Każdy nowoczesny obiekt mieszkalny (apartamentowce, wieżowce, bloki) oraz zakład produkcyjny wyposażony jest w wentylację mechaniczną, która uważana jest za najbardziej skuteczną. Niestety wentylatory tłoczące powietrze są też główną przyczyną hałasu w pomieszczeniach. Przykre dla ucha dźwięki rozprzestrzeniają się przez kanały wentylacyjne i konstrukcję budynku. Konieczne jest więc zastosowanie izolacji akustycznej, która pozwoli na ograniczenie hałasu. Można by pomyśleć, że najprostszym rozwiązaniem jest montaż wentylatorów cichobieżnych, lecz w praktyce emitują one odgłosy podobne do standardowych urządzeń. Co zatem można zrobić?

Jak wyciszyć kanały wentylacyjne?

Aby obniżyć poziom hałasu w pomieszczeniach, należy wyłożyć kanały wentylacyjne materiałem dźwiękochłonnym. Służą do tego specjalne płyty, maty i otuliny pokryte płótnem lub włóknem szklanym, które doskonale tłumi hałas. Przewody wentylacyjne można też zabezpieczyć elastycznym materiałem na bazie spienionego kauczuku syntetycznego i folii aluminiowej. Czasami wykorzystuje się w tym celu panele z wełny szklanej, która jest sztywniejsza i bardziej gęsta od wełny mineralnej.

Ponadto specjaliści stosują tłumiki akustyczne, które instaluje się w pobliżu źródła hałasu, czyli w sąsiedztwie wentylatorów. Nierzadko zachodzi także potrzeba zamontowania tłumików wtórnych przed nawiewnikami i wywiewnikami. Jeśli wentylator znajduje się na dachu, można wyciszyć jego pracę specjalnymi podstawkami tłumiącymi.

Wykonawstwem izolacji akustycznych zajmuje się przedsiębiorstwo IzoSerwis. Firma ta wyróżnia się wieloletnim doświadczeniem w branży. Specjalizuje się w izolacjach przemysłowych, które spełniają najwyższe standardy jakości. IzoSerwis podejmie się realizacji nawet najbardziej nietypowych zleceń dotyczących branży energetycznej, paliwowej, chemicznej, stoczniowej, budowlanej i spożywczej.