Poddasze użytkowe to najwyżej położone miejsce w domu, które powinno być w sposób właściwy termoizolowane. Oznacza to konieczność zminimalizowania ewentualnych strat ciepła. Skuteczną metodą jest docieplenie poddasza z wykorzystaniem izolacji natryskowych pianką poliuretanową, określaną także jako piana PUR. Czy materiał ten jest jednak lepszy niż chociażby wełna mineralna?

Jakie parametry techniczne ma pianka PUR?

W przypadku docieplania poddaszy wykorzystuje się pianę poliuretanową otwartokomórkową. Do jej najważniejszych właściwości zalicza się wysoki opór dyfuzyjny. W praktyce oznacza to, że taki rodzaj pianki PUR efektywnie spowalnia przenikanie wilgoci, pozostając jednocześnie materiałem paroprzepuszczalnym. W tym zakresie piana poliuretanowa gwarantuje lepsze parametry nawet od wełny mineralnej. Ważny w przypadku izolacji wykorzystywanych do docieplenia poddasza jest również współczynnik przewodzenia ciepła.

Także i pod tym względem piana otwartokomórkowa zapewnia optymalne wartości, co pozwala na uzyskanie izolacyjności termicznej na wysokim poziomie. Ogranicza to straty ciepła, na co wpływ ma również szczelność pianki. Dokładnie nałożona metodą natryskową przez specjalistów z firmy Sowa G2, piana poliuretanowa precyzyjnie wypełni przestrzenie pomiędzy krokwiami w więźbie dachowej. Niezależnie od panujących w otoczeniu warunków, materiał ten nie zmieni swoich parametrów. Pozostaje zatem solidnym rozwiązaniem w zakresie docieplenia poddasza na wiele lat.

Szybkie docieplenie poddasza pianą poliuretanową

Dla wielu inwestorów czas ukończenia budowy jest czynnikiem ważnym, a nawet kluczowym. Prace muszą być zatem realizowane w krótkim czasie, co staje się problemem np. przy układaniu na poddaszu izolacji termicznej z wełny mineralnej. Przeciwieństwem jest natomiast izolacja natryskowa pianą PUR. Użycie agregatu pozwala na szybkie pokrywanie pianą sporych powierzchni. Po chwili pianka PUR znacznie zwiększa swoją objętość, wypełniając niezwykle precyzyjnie wszelkie szczeliny, po czym zastyga.

Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala uniknąć kłopotliwych mostków termicznych właśnie dzięki takiej szczelności. Dużym atutem jest także możliwość wykonania tego typu docieplenia poddasza o każdej porze roku. Ważne jest jednak, by drewno więźby dachowej pozostawało suche. Pozwoli to zapobiec rozwojowi pleśni i grzybów. Izolacja natryskowa pianką PUR jest zatem bardzo dobrą metodą docieplenia poddasza. Świetne parametry pod względem termoizolacji, lekkość, szczelność i wytrzymałość idą w parze ze stosunkowo niskim kosztem aplikacji materiału.