Izolacje przeciwwodne są bardzo ważne przy tworzeniu różnego typu posadzek, a także przy budowie obiektów. Należy stosować je zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i komercyjnej, gospodarczej i mieszkalnej. W przypadku posadzek przemysłowych ważne są np. hydroizolacje, które usuwają również dylatacje oraz spękania i rysy skurczowe. Dla domów jednorodzinnych ważne są zaś izolacje przeciwwodne fundamentów.

Rodzaje hydroizolacji

Rodzajów hydroizolacji jest wiele, a dany typ wybierany jest przede wszystkim według przeznaczenia użytkowego budynku oraz według jego różnych warunków technicznych. Obecnie wyróżnić możemy izolacje mineralne, bitumiczne oraz te przygotowane z tworzyw sztucznych. Niektóre pracownie specjalizują się przy tym w tworzeniu hydroizolacji w jednym systemie, a inne we wszystkich trzech wymienionych.

Jeśli chodzi o izolacje mineralne, zaliczyć można do nich izolacje powłokowe w formie folii w płynie oraz powłok krystalizujących. Popularne są także hydroizolacje mineralne rolowe, które stanowią maty bentonitowe. Kolejnymi izolacjami są te bitumiczne. Tu wyróżnia się membrany samoprzylepne i papy, a także izolacje powłokowe cienko- lub grubowarstwowe (dyspersje wodne, powłoki jednoskładnikowe, powłoki rozpuszczalnikowe). Ostatnia grupa hydroizolacji to nowoczesne rozwiązania z tworzyw sztucznych, często tworzonych na bazie wysokiej jakości żywic oraz polimerów.

Dlaczego należy dbać o zastosowanie hydroizolacji?

Hydroizolacje są dedykowane dla różnego rodzaju podłoża. Stosuje się je zarówno powierzchniowo, jak i gruntowo. Izolacje przeciwwodne występują zatem w rodzajach uszczelnień dla fundamentów, a także posadzek. W drugim przypadku stosować je można do wykańczania podłóg w stanie surowym, do zabezpieczania posadzek przemysłowych, a także balkonów i tarasów. Szeroką ofertą usługową wyróżnia się firma POSADZKI I USZCZELNIENIA z Warszawy, która usuwa również dylatacje, spękania i rysy różnego typu podłoża wewnątrz budynków. Przedsiębiorstwo to zajmuje się także wzmacnianiem skorodowanych i uszkodzonych konstrukcji żelbetowych oraz remontami posadzek w magazynach, halach przemysłowych czy w innych wielkopowierzchniowych obiektach.

O renowację podłoża, a także o jego izolację przeciwwodną należy przy tym dbać z wielu przyczyn. Przede wszystkim pozwala to na eliminowanie zjawiska kapilarnego podchodzenia wód gruntowych oraz opadowych. Budynek zabezpieczony jest przed niszczeniem murów, zawilgoceniem oraz utratą ciepła. Jest to ważne również dla wnętrz/posadzek, które ze względu swojego zastosowania są narażone na wysoki poziom wilgoci.