Inwestycje przemysłowe to nie tylko prace budowlane, elektryczne, czy montażowe. Równie ważną kwestią w tym zakresie jest odpowiedni dobór i wykonanie izolacji. Izolacja przemysłowa powinna zagwarantować wysoką efektywność energetyczną budynków, a także instalacji procesowych. Jaką rolę odgrywają izolacje przemysłowe oraz dlaczego powinno się realizować takie inwestycje?

Instalacje przemysłowe i ich rola

W przemyśle ważną rolę odgrywają izolacje. W zależności od inwestycji należy zadbać o odpowiedni wybór i wykonanie izolacji przemysłowej, których realizacją zajmuje się np. firma IZO-TECHNIKA. W przemyśle stosowanych jest kilka rodzajów izolacji, wśród których można wyróżnić:

      ·         izolacje termiczne ciepłochronne,

      ·         izolacje termiczne zimnochronne.

Główną rolą izolacji termicznych wykorzystywanych w przemyśle jest optymalizacja procesów technologicznych.

Najprostszym i niedrogim sposobem na zmniejszenie strat cieplnych jest stosowanie izolacji termicznych ciepłochronnych. Dobrze zaprojektowane i wykonane pomagają także zrekompensować rosnące koszty energii. Poza tym dobrze wykonana izolacja termiczna ciepłochronna ma pozytywny wpływ na wzrost konkurencyjności firm, które swoją produkcję opierają o energię cieplną lub elektryczną. Oczywiście to będzie zauważalne po pewnym czasie wykorzystywania tego typu izolacji.

Z kolei izolacje termiczne zimnochronne służą do uzyskania szczelności płaszcza i warstwy izolacyjnej. To zapobiega kondensacji i oblodzeniu na instalacjach izolowanych. Zimnochronne izolacje termiczne można stosować nawet w temperaturach -170 stopni Celsjusza.

Przemysłowe izolacje akustyczne

Oprócz strat ciepła duży problem w przedsiębiorstwach, fabrykach i zakładach przemysłowych stanowi wysoka emisja hałasu. Długotrwały hałas może niebezpieczny dla zdrowia pracowników, ponieważ jest jedną z przyczyn częściowej lub całkowitej utraty słuchu. W związku z tym niebezpieczeństwem ważne jest zadbanie o odpowiednią izolację akustyczną w miejscach pracy narażonych na duże natężenie hałasu. Głównym zadaniem przemysłowych izolacji akustycznych jest wyciszenie źródeł hałasu, które powstają np. podczas pracy maszyn. W przemyśle akustyczna izolacja zazwyczaj występuje w postaci systemów fasadowych, które dobiera się odpowiednio do występujących źródeł hałasu.

Jeżeli zależy nam zarówno na izolacji termicznej, jak i akustycznej, dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w stworzenie instalacji termiczno-akustycznej. Taka inwestycja pozwoli na uzyskanie korzyści finansowych. Przemysłowa izolacja termiczno-akustyczna zawsze musi uwzględniać potrzeby takie, jak dostępność do serwisowania i remontów instalacji. Wszystkie szczegóły dotyczące izolacji przemysłowych muszą zostać zaznaczone na etapie ich projektowania. Dzięki temu unikniemy w późniejszym czasie zmian, które mogą być dość kosztowne.