Konstrukcje stalowe lub aluminiowe, znane jako rusztowania, stanowią nieodłączny element wielu inwestycji budowlanych. Dzięki nim możliwe jest między innymi przeprowadzanie prac elewacyjnych czy montażowych na wysokości. Ich poprawna eksploatacja wiąże się z zastosowaniem przepisów BHP oraz dobrą organizacją w obszarze realizowanych zadań. Co jeszcze ma wpływ na bezpieczeństwo pracowników?

Zagrożenia związane z pracą na wysokości

Oczywistym wydaje się fakt, że największym ryzykiem podczas wykonywania zadań w takich warunkach jest upadek z wysokości. Niemniej jednak czynników niebezpiecznych jest o wiele więcej. Zaliczyć do nich można między innymi poślizgnięcie się, uderzenie, przygniecenie. Często przyczyną takich sytuacji są spadające narzędzia bądź elementy konstrukcyjne samego rusztowania. Zagrożenia generują także niekorzystne warunki pogodowe czy nienaturalne pozycje ciała przyjmowane przy przeprowadzanych pracach. Wyeliminowanie wielu z nich jest jednak możliwe poprzez właściwy montaż rusztowania. Ponadto pracownicy poruszający się po konstrukcji powinni zostać wcześniej odpowiednio przeszkoleni w zakresie zasad pracy na wysokości. Kluczowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa mają między innymi także środki ochrony indywidualnej.

Stawianie rusztowania z uprawnieniami

Wiele z wypadków na placach budów wynika z niewłaściwego mocowania poszczególnych części konstrukcji. Ta powinna zostać także wyposażona w takie elementy jak balustrady, krawężniki oraz pomosty robocze z powierzchnią antypoślizgową. Już takie komponenty w znaczny sposób podnoszą komfort poruszania się na poszczególnych poziomach. Ponadto stanowią skuteczną asekurację i minimalizują ryzyko potknięcia się czy upadku. Nie bez znaczenia pozostaje także staranne kotwienie rusztowania do budynku oraz podłoża, a także połączenie ze sobą wszystkich modułów. Tym zadaniem muszą zająć się osoby, mające odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie, na przykład z firmy Euro Rusztowania z Wrocławia. Trwałe i stabilne mocowanie ze sobą wszystkich detali ma niebagatelny wpływ na zmniejszenie sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników budowy.

Zasady poprawnej eksploatacji

Jak zostało już wcześniej wspomniane, wszystkie osoby, które mają wykonywać swoje zadania na rusztowaniach, muszą obowiązkowo zapoznać się z przepisami BHP w tym zakresie. Ich przestrzeganie niemal całkowicie eliminuje czynniki ludzkie. Niedozwolone zachowania to między innymi wychylanie się poza obrys konstrukcji, sięganie po narzędzia znajdujące się poza zasięgiem rąk czy też stawanie poza podestami roboczymi. Obowiązkowo pracodawca powinien zapewnić swoim podwładnym odpowiedni strój roboczy i środki ochrony indywidualnej, do których zalicza się między innymi kask, rękawice, a także buty ze wzmocnionymi czubami oraz antypoślizgową podeszwą. Kiedy na rusztowaniu niemożliwe jest zamontowanie balustrad, pracownicy muszą dysponować stosownymi uprzężami bądź szelkami w celu asekuracji. Ponadto ubranie nie może krępować ruchów, jak również mieć odstających elementów, mogących zahaczyć się o różne elementy konstrukcyjne.