Domy z drewna cieszą się coraz większą popularnością. Wpływ na to ma wiele czynników. Przede wszystkim ich postawienie trwa krócej niż budowa domu murowanego, a do tego koszty związane z ich wykonaniem są mniejsze. Poza tym domy drewniane wyglądają bardzo naturalnie. Mimo wielu zalet niektórzy wciąż twierdzą, że nie można mieć całorocznego domu drewnianego. To nieprawda, ponieważ obecne technologie budowania domów z drewna umożliwiają stworzenie całorocznego obiektu.

Wykonanie fundamentów i budowa ścian

Drewniane domy całoroczne charakteryzują się tym, że posiadają betonowe fundamenty. Zanim jednak rozpocznie się prace budowlane, konieczne jest wytyczenie zarysu planowanego obiektu. Jeśli już wiemy, gdzie będzie usytuowany dom, należy wykonać wykopy pod fundamenty. Następnie wylewa się beton, który wzmacnia się stalowym zbrojeniem. Oczywiście fundamenty domu z drewna należy zabezpieczyć przed działaniem wilgoci. Ściany fundamentowe zwykle wypełnia się zagęszczonym żwirem lub piaskiem. Na koniec prac związanych z tworzeniem fundamentów kładzie się warstwę styropianu, której zadaniem jest ocieplenie fundamentu. Całość przykrywana jest siatką i zalewana betonem. Potem można przejść do kolejnego etapu prac, czyli stawiania ścian.

Drewniane domy, których budowę oferuje firma Chata z Radomia, najczęściej powstają z gotowych elementów, które umieszcza się na warstwie izolacyjnej. W pierwszym etapie prac związanych ze stawianiem konstrukcji tworzone są tylko ściany zewnętrzne. Trzeba pamiętać o tym, aby ich rozmiar był odpowiednio dopasowany do wymiarów fundamentów. Jeśli któraś ze ścian zostanie osadzona krzywo, wówczas jedynym ratunkiem jest jej demontaż i ponowne zamocowanie. Po postawieniu ścian kolejnym krokiem jest stworzenie dachu, lecz jego zamknięcie możliwe jest dopiero po zbudowaniu komina. Dach w domach drewnianych musi być przykryty specjalną membraną, której zadaniem jest ochrona konstrukcji przed wiatrem i wilgocią. Po zewnętrznej stronie dachu możliwe jest ułożenie np. dachówek. Nie można oczywiście zapomnieć o ociepleniu dachu od wewnętrznej strony. Do tego zadania najczęściej wykorzystuje się wełnę mineralną. Następnie wykonuje się stolarkę drzwiową i okienną.

Prace wewnętrzne i zewnętrzne

W trakcie budowania domów drewnianych sporo prac czeka na nas w jego wnętrzu. Stropy pokrywa się deskami stropowo-podłogowymi, które są przystosowane do dużych obciążeń. Jeśli podłogi są wykonane, można przejść do tworzenia ścianek działowych. Stawia się je zgodnie z wcześniej wykonanym projektem. Ściany działowe również wykonywane są z gotowych drewnianych modułów. W trakcie montażu podłóg i ścian działowych nie można zapomnieć o rozprowadzeniu wszelkich instalacji sanitarnych.

Domy z drewna wymagają także prac zewnętrznych, które najczęściej dotyczą ocieplenia budynku. Ściany zewnętrzne pokrywa się płytami, które charakteryzują się odpornością na wodę i ogień, a do tego są paroprzepuszczalne. Takie płyty można pokryć tynkiem, a elewację można dekorować drewnianymi elementami. Tak wykonany dom na pierwszy rzut oka niczym nie będzie się różnił od tradycyjnych budowli murowanych.