Decydując się na montaż instalacji wentylacyjnej w budynkach mieszkalnych — np. z technikami z biura Klimat, trzeba pamiętać o właściwej pielęgnacji układu, wymianie zastosowanych wewnątrz filtrów. Jak często i w jaki sposób usuwać zanieczyszczenia z wentylacji? Czy czyszczenie instalacji jest obowiązkowe?

Od czego zależy żywotność wentylacji?

Poprawne działanie instalacji wentylacyjnych zależy od projektu, wykonania, właściwego montażu, a następnie odpowiedniego obchodzenia się z systemem. Dlatego warto zlecić te prace doświadczonej firmie, np. takiej jak biuro handlowo-usługowe Klimat, która zadba podczas zakładania wentylacji także o przeprowadzenie instruktażu z użytkowania jej. Wspomniane przedsiębiorstwo nie tylko opracowuje plan, ilość kanałów wymiany powietrza, ale także dodatkowo oddając ją do użytku, pilnuje przeszkolenia użytkowników z właściwego korzystania z instalacji i częstotliwości czyszczenia wentylacji mechanicznych.

Kiedy należy czyścić instalacje wentylacyjne?

Sprawne działanie wentylacji mechanicznych wymaga wykonania okresowych prac konserwacyjnych, usunięcia z kanałów powietrznych kurzu, brudu i zanieczyszczeń, które pozostawione, mogłyby zapchać przewody, dodatkowo wpływając negatywnie na otoczenie. Czyszcząc instalację, przeprowadza się kontrolę jakości przewodu i w razie potrzeby wymienia wyeksploatowane elementy. O częstotliwości tych prac decydują przepisy prawa budowlanego i normy europejskie. Sugeruje się, aby wykonywać je profilaktycznie raz w roku.