Każdy z nas doświadczył zapchania się kanalizacji w naszym domu. Jak wiemy, jest to prawdziwa zmora i nikt z nas tego nie lubi. Zapchana kanalizacja wiąże się przede wszystkim z unoszącym, nieprzyjemnym zapachem. Ponadto woda w umywalce nie chce spływać tak, jak tego chcemy. Za taki stan rzeczy odpowiada wiele czynników, również tych, na które bezpośrednio nie mamy wpływu. Może to być niewłaściwie wykonana klimatyzacja, niepoprawne użytkowanie z toalety albo jej rzadkie czyszczenie. Czytając ten artykuł dowiesz się, jak często należy to robić i w jaki sposób.

Samodzielne czyszczenie

Kiedy zatka nam się kanalizacja, pierwszą myślą jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego fachowcy. Zależy nam, żeby ktoś zrobił to za nas, a jednocześnie w precyzyjny sposób. Dzieje się jednak tak, że często zabieramy się za to sami. Szukamy porad w Internecie i próbujemy działać na własną rękę. Niestety często kończy się tak, że nasze działania zaczynają i kończą się na kupieniu środka chemicznego. Takie podejście sprawia, że nasz problem znacznie się pogłębia. Na rynku istnieje wiele firm świadczących usługi asenizacyjne, takie jak Wk-Trans z Jaworzna.

Mechaniczne czyszczenie rur kanalizacyjnych

Tę pracę wykonuje się za pomocą specjalnych urządzeń. Dobiera się do nich odpowiednie spirale, głowie oraz końcówki czyszczące. Przedmioty mają różne średnice, więc adekwatnie do zanieczyszczonej rury - można je dopasować.

Głowice mają dużą prędkość obrotową, co pozwala jednocześnie na dokładne czyszczenie rur, jak i na ewentualne rozbicie zatoru i likwidacji przeszkód. Dodatkowo głowice wprowadza się do przewodów kanalizacyjnych, za pomocą demontażu WC czy rewizji. Firmy dysponują różnymi systemami, a zasięg urządzeń może sięgać do kilkudziesięciu metrów.

Częstotliwość czyszczenia klimatyzacji

Częstość czyszczenia kanalizacji domowej zależy od wielu czynników. Jest to ważne przede wszystkim od strony zachowania prawidłowego spadku. Takie rozwiązanie pozwala na to, aby woda wraz z zanieczyszczeniami mogła mieć swobodny przepływ. W sytuacji, kiedy spadki są zbyt małe, może dojść do sytuacji, w której tworzą się tzw. „kałuże” na rurach. W ten sposób powstają właśnie szkodliwe zatory.

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem jest umiejętne korzystanie z instalacji sanitarnej. Nie można wrzucać tam niepotrzebnych rzeczy.

Następnie należy wspomnieć o odpowiednim dopasowaniu średnicy rur. Pod uwagę bierze się wielkość budynku oraz liczbę użytkowników.

Nie należy zapominać o regularnym przeglądzie instalacji sanitarnych. Takie podejście sprawi, że budynek nie będzie narażony na awarię. W sytuacjach bardziej skomplikowanych dochodzi do czasowego wyłączenia instalacji z użytkowania.