Obowiązkiem każdego kierowcy jest zadbanie o dobry stan techniczny pojazdu. Jest to nie tylko wymóg stricte przepisowy, ale również gwarancja bezpieczeństwa. Z tego też powodu szczególnie w okresie zimowym, gdy warunki atmosferyczne są bardziej uciążliwe, pojawiają się dodatkowe obowiązki. Jak dbać o samochód w okresie zimowym i co warto wiedzieć na temat konserwacji szyb? Przeczytaj poradnik od firmy Auto-Szyby Busko Zdrój

Prawidłowe przygotowanie szyby samochodowej do okresu zimowego

Jeszcze przed spadkiem temperatur warto wykonać pewne czynności konserwacyjne. Podstawą jest zmiana płynu do spryskiwaczy z letniego na zimowy. Letni płyn zamarzając może zatkać dysze od spryskiwacza. Nasza uwaga w tym przypadku jest istotna, ponieważ do takiej usterki może dojść bardzo szybko – zaledwie w ciągu doby ujemnych temperatur.

Co zrobić z oszronioną szybą?

Oszronione lub pokryte lodem szyby to wyjątkowo nielubiany przez kierowców obraz. Zmusza ich nie tylko do wcześniejszego wstania przed pracą, aby przystosować samochód do jazdy, ale przede wszystkim wymaga pewnego przygotowania. Usunięcie lodu z szyby jest tym bardziej trudnym zadaniem, jeśli nie mamy do tego odpowiednich narzędzi. Profesjonalna skrobaczka, która z jednej strony będzie bardzo skuteczna, a z drugiej nie zarysuje szyby samochodowej oraz dobry odmrażacz w aerozolu to niewątpliwy „must have”.

Szyba samochodowa w zimie – najczęstsze błędy kierowców

Szczególnie jeszcze niedoświadczeni właściciele samochodów popełniają pewne błędy. Według doświadczenia pracowników firmy Auto-Szyby Busko Zdrój zajmującej się sprzedażą i naprawą szyb samochodowych, jednym z nich jest polewanie zamrożonej szyby gorącą wodą, aby szybciej usunąć zalegający na niej lód. To niebezpieczna metoda, ponieważ tak duża różnica temperatur może doprowadzić do pęknięcia szyby, którą należy niezwłocznie wymienić.

Jak ułatwić sobie życie w zimie?

Na szczęście wielu dodatkowych zimowych obowiązków można uniknąć. Jednym z takich rozwiązań jest szyba z powłoką hydrofobową, która ogranicza przyleganie lodu. Dodatkowo funkcja podgrzewania przedniej szyby, która jest dostępna w niektórych modelach samochodów, także znacząco ułatwia to zadanie. Warto pamiętać także o regularnym czyszczeniu wycieraczek z zalegającego na nich lodu, brudu czy piachu, dzięki czemu ich praca będzie bardziej efektywna. Można też na noc przykryć przednią szybę specjalną matą, szczególnie jeśli trzymamy samochód na zewnątrz.