Kratki wentylacyjne zapewniają odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniach i wymianę powietrza w domu. Są estetycznym wykończeniem przewodów wentylacyjnych. Stosuje się je głównie w takich pomieszczeniach jak kuchnia i łazienka, celem zwiększenia ochrony przed pleśnią i grzybami. Który typ kratki wentylacyjnej wybrać do łazienki, a który do kotłowni? Czym różnią się poszczególne modele między sobą?

Dlaczego stosowanie kratek wentylacyjnych jest konieczne?

Kratki wentylacyjne są ostatnim elementem „wykończeniowym” przewodów wentylacyjnych. W świetle obowiązujących przepisów każdy budynek mieszkalny musi być wyposażony w wentylację grawitacyjną lub mechaniczną, by zapewnić odpowiedni poziom wymiany powietrza z otoczeniem. Biorąc pod uwagę różne typy instalacji wentylacyjnych, na zakończeniach przewodów stosuje się różne rodzaje kratek wentylacyjnych. Mogą to być kratki wentylacyjne ścienne, podłogowe, wykonane z aluminium bądź tworzyw sztucznych. Wszystko zależy od miejsca użytkowania i zadań, jakie mają spełniać. W przypadku realizacji inwestycji budowlanych na większą skalę, jak również w budownictwie jednorodzinnym, dobrze jest wybierać kratki wentylacyjne z pewnego źródła. Dzięki temu będą one nie tylko estetycznie wykonane, ale przede wszystkim sprawne przez wiele lat. Klucz do sukcesu leży we właściwym doborze typu kratki. Dlatego najlepiej kupować je w dobrze zaopatrzonej hurtowni, np. Pefra Sp. z o.o. Hurtownia Wentylacyjna.

Typy kratek wentylacyjnych: autoaktywne, otwarte czy z żaluzją

W przypadku kratek wentylacyjnych wyróżnia się kratki otwarte, kratki wentylacyjne z żaluzją oraz kratki wentylacyjne autoaktywne. Kratki wentylacyjne otwarte zwykle wykonane są z tworzywa sztucznego, jak również z metalu. Są one najprostszym rodzajem wykończenia instalacji. Zwykle stosowane są w miejscach montażu instalacji gazowej. Drugi typ kratek – z żaluzją, to produkt, który umożliwia przy pomocy cięgien ręczną kontrolę intensywności wentylacji. Nie może być stosowany nad paleniskami czy palnikami gazowymi, ponieważ zamknięcie kratki powoduje zanik wentylacji. Trzeci rodzaj krat wentylacyjnych zwanych anemostatami działa automatycznie. W zależności od warunków panujących wewnątrz pomieszczenia uchyla się i przymyka, wspierając właściwe działanie instalacji wentylacyjnej. Wspomaga odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza we właściwym kierunku, czyli do szybu wentylacyjnego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kratki wentylacyjnej?

W przypadku instalacji wentylacyjnej kratka może mieć różny przekrój. Najczęściej spotyka się kanały kołowe, kwadratowe lub prostokątne. Rozmiar kratki wentylacyjnej powinien być ściśle dobrany do wielkości otworu. Należy przy tym wziąć pod uwagę wymiary pola przekroju w stosunku do wentylacji grawitacyjnej. Przyjmuje się, że powinno mieć ono minimum 0,016 m2, a wymiar przekroju nie może być mniejszy niż 0,1 m. Celem zapewnienia utrzymania kratki wentylacyjnej w czystości warto wybrać modele dwuelementowe. W tego typu rozwiązaniach kratka składa się z ramki mocowanej na stałe i demontowanej stopki.

Dobrze zaopatrzona hurtownia

Firma Pefra Sp. z o.o. jest hurtownią wentylacyjną, która oferuje szereg usług związanych z wentylacją i klimatyzacją. Wśród oferowanych usług znajduje się sprzedaż różnego rodzaju materiałów wentylacyjnych, takich jak przewody wentylacyjne i kształtki, kratki wentylacyjne oraz wentylatory i klimatyzatory. Firma zajmuje się również projektowaniem systemów wentylacyjnych i klimatyzacji, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm i instytucji. Dodatkowo, Pefra Sp. z o.o. Hurtownia Wentylacyjna oferuje usługi montażu oraz serwisu systemów wentylacyjnych.