Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, iż dekarz zajmuje się układaniem dachówki. Owszem, stanowi to bardzo istotną część wykonywanych obowiązków, aczkolwiek warto wiedzieć o tym, iż fachowcy ci, są odpowiedzialnie także za znacznie szerszy zakres prac. Montaż pokrycia dachowego to skomplikowany i wieloetapowy proces, wymagający przede wszystkim ogromnego doświadczenia, które mają pracownicy Przedsiębiorstwa budowlanego Marek Guzikowski i Andrzej Sielaszuk z Olsztyna. Co warto wiedzieć na ten temat?

Przygotowanie połaci dachowej kluczem do sukcesu?

Przed przystąpieniem do prac zasadniczych dekarze stają przed bardzo ważnym zadaniem przygotowania połaci dachowej pod montaż pokrycia zasadniczego. Etap ten następuje tuż po zakończonych pracach ciesielskich. Na czym polega? W zależności od zastosowanej technologii, czyli od tego, czy mamy do czynienia z dachem deskowanym, czy też niedeskowanym, dekarze przystępują do położenia warstwy wstępnego krycia. Oczywiście może być to papa, choć za rozwiązanie nowocześniejsze uważa się obecnie zastosowanie specjalistycznych membran dachowych.

Gdy warstwa leży już na swoim miejscu, specjaliści przystępują do łatowania połaci. Mowa tutaj oczywiście o stworzeniu charakterystycznego drewnianego stelażu, na którym zostaną ułożone dachówki lub arkusze blachodachówki. Nabijane są także tzw. łaty kalenicowe, służące do podparcia ceramicznych lub stalowych gąsiorów. Rozstaw pomiędzy poszczególnymi listwami uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju wybranego pokrycia, aczkolwiek w zdecydowanej większości przypadku wynosi od 30 do około 35 cm. Jaki jest następny etap?

Montaż zasadniczy – estetyka i funkcjonalność

Co do zasady elementy pokrycia dachowego powinny być układane od okapu ku kalenicy, czyli prościej rzecz ujmując – od dołu do góry. Zanim to jednak nastąpi, dekarze muszą zadbać o zamontowanie odpowiednio dogiętych obróbek blacharskich oraz elementów poziomych systemu rynnowego. W zależności od indywidualnych ustaleń z inwestorem oraz ogólnej koncepcji architektonicznej wykonawcy mogą zająć się również nabiciem deski czołowej, aczkolwiek nie jest to element niezbędny do właściwego funkcjonowania całej połaci.

Jak zatem widać, za sporą ciekawostkę można uznać fakt, iż dachówki podstawowe czy funkcyjne układane są tak naprawdę na samym końcu i stanowią swoistego rodzaju zwieńczenie prac. W tym miejscu pojawia się zasadnicze pytanie dotyczące tego, jak długo trwa układanie pokrycia? Biorąc pod uwagę fakt, że średnia wielkość dachu domu jednorodzinnego to około 230 m2, należy przyjąć, że w zależności od warunków atmosferycznych, proces ten będzie trwał 10-14 dni.

Wszyscy ci, którym zależy na jak najsprawniejszym przebrnięciu tego etapu, powinni skorzystać z usług najbardziej doświadczonych firm ogólnobudowlanych takich jak Przedsiębiorstwo budowlane Marek Guzikowski i Andrzej Sielaszuk. Dlaczego? Otóż dlatego, iż podczas montażu pokrycia dachowego wiele prac może być wykonywanych równolegle. Zależy to od ilości fachowców uczestniczących w całym procesie. Doświadczeni dekarze zajmą się również montażem okien dachowych oraz zainstalowaniem najważniejszych akcesoriów takich jak m.in. ławy oraz stopnie kominiarskie.

Usługi Przedsiębiorstwa budowlanego Marek Guzikowski i Andrzej Sielaszuk

Przedsiębiorstwo budowlane Marek Guzikowski i Andrzej Sielaszuk z Olsztyna zapewnia wiele usług ogólnobudowlanych. Doświadczeni pracownicy specjalizują się w usługach dekarskich, remontowych oraz w budowie domów. Świadczą prace budowlane w budynkach mieszkalnych, przemysłowych i gospodarczych. Firma zapewnia również wykonanie elewacji i dociepleń budynków, a także poddaszy. Fachowcy zajmą się renowacją i innymi pracami ogólnobudowlanymi na życzenie swoich klientów. Każda z usług realizowana jest na najwyższym poziomie.