Choć głównym parametrem, na jaki zwracamy uwagę przy zakupie okien do domu jednorodzinnego, jest współczynnik przenikania ciepła, to nie bez znaczenia pozostaje również wygląd skrzydeł. Powinny one być bowiem nie tylko szczelne, ale również estetyczne i dopasowane do elewacji pod względem wizualnym. Co na to wpływa i czym wyróżniają się okna o atrakcyjnym wyglądzie?

Czy można wybrać kolor okien PCV?

Okna z tworzyw sztucznych są obecnie najczęściej wybieranym rodzajem stolarki, jaka trafia do domów jednorodzinnych i nie tylko. W większości obiektów inwestorzy decydują się na białe profile, co jednak nie oznacza braku możliwości zmiany ich koloru. Wiąże się to co prawda z wyższym kosztem okien PCV, jednak gwarantuje idealne dopasowanie wizualne do elewacji oraz pokrycia dachowego. Firma Marwin jest dystrybutorem okien sprawdzonego producenta stolarki Vetrex, który oferuje m.in. modele VR70 dostępne w pełnej gamie kolorów i nie tylko.

Okazuje się bowiem, że profile okienne z tworzyw sztucznych można pokryć również okleiną drewnopodobną. Dzięki temu uzyskujemy okna znacznie tańsze od drewnianych, które jednak nie różnią się zbytnio od nich wizualnie. Dopasowanie okien do domu pod względem estetyki to zatem przede wszystkim dobór właściwego koloru i ogólnego wyglądu profili. Spore możliwości w tym zakresie są jednak dostępne tylko przy konkretnych typach okien – co jeszcze charakteryzuje te najatrakcyjniejsze wizualnie?

Kształt okien – czym może się wyróżniać?

Stolarka okienna produkowana jest obecnie w wielu wersjach. Dostępne są zarówno okna klasyczne – prostokątne lub kwadratowe, jak i skrzydła okrągłe, a także w rozmiarach nietypowych. W przypadku standardowych okien do domu jednorodzinnego dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy rama jest zaokrąglona. Nadaje jej to atrakcyjnego wizualnie kształtu, tworząc jednocześnie nowoczesną linię. Okna PCV dopasowywane pod kątem estetyki powinny składać się też ze skrzydła półzlicowanego. Co to oznacza?

Skrzydło półzlicowane to takie, w którym zewnętrzne krawędzie mają łagodne, zaokrąglone linie. Dodatkowym atutem jest lekkie wysunięcie zewnętrznej części skrzydła, co także pozytywnie wpływa na jego wygląd. Okna PCV powinny również pozostawać estetyczne przez wiele lat eksploatacji. Zapewni to skrzydło poddane procesowi koekstruzji, czyli współwytłaczaniu. Taka technologia pozwala uzyskać dodatkową warstwę skrzydła odpowiedzialną za minimalizowanie skutków uszkodzeń mechanicznych, które w nowoczesnych oknach pozostają w większości przypadków niezauważalne.