Instalacja odgromowa to powszechnie wykorzystywany system, którego zadaniem jest ochrona budynku przed skutkami uderzenia pioruna. Przemyślana konstrukcja i prawidłowy jej montaż pozwala uniknąć wszystkich konsekwencji związanych z wyładowaniem. Firma Damel, z siedzibą w pomorskiej miejscowości o nazwie Kartuzy, specjalizuje się w projektowaniu i tworzeniu skutecznych instalacji odgromowych. Sprawdź, jak działa ten system i z jakich elementów się składa. Zapraszamy!

Z czego składa się instalacja piorunochronna?

Instalacja odgromowa to stosunkowo prosty system składający się zaledwie z kilku elementów, które jednak muszą być w odpowiedni sposób zamontowane i połączone. W skład instalacji piorunochronnej wchodzą zwody pionowe i poziome, przewody odprowadzające oraz uziomy. Pierwszy element ma za zadanie przejmować energię elektryczną po wyładowaniu. Zwody tworzą inteligentną siatkę na dachu budynku, która zapobiega uderzeniu pioruna bezpośrednio w zabudowę. Kolejny element, czyli przewody odprowadzające, pełnią funkcję przekaźnika i transportują energię elektryczną do uziomów, które rozpraszają ją w gruncie. Przedstawiciel firmy Damel dodaje:

Zasada działania instalacji odgromowej jest bardzo prosta, jednak jej skuteczność zależna jest od prawidłowości montażu i projektu całego systemu. Nasza firma to zespół specjalistów, którzy są w stanie stworzyć instalację zapobiegającą konsekwencjom wyładowań atmosferycznych.

Uziomy, czyli niewidoczne elementy instalacji odgromowej, to bardzo ważne części całego układu. Ich prawidłowe rozmieszczenie w gruncie gwarantuje sprawne rozproszenie energii elektrycznej pod powierzchnią ziemi. Cała instalacja odgromowa musi być zbudowana z odpowiedniego rodzaju materiału, który doskonale przewodzi prąd i jest odporny na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.

Jak działa instalacja odgromowa?

Działanie instalacja piorunochronnej, montowanej przez firmę Damel, nie jest skomplikowane, jednak to jej dokładnie przemyślana konstrukcja gwarantuje skuteczność całego systemu. Piorun przechwytywany jest przez siatkę zwodów pionowych i poziomych. Energia elektryczna przekazywana jest za pośrednictwem przewodów odprowadzających do uziomów, które bezpiecznie rozpraszają ją w gruncie. Prostota i wytrzymałość poszczególnych elementów układu sprawiają, że system jest w stanie przenosić i neutralizować bardzo duże ilości energii elektrycznej. Instalacja piorunochronna to skuteczny sposób na zapobieganie negatywnym skutkom wyładowań atmosferycznych, które po uderzeniu bezpośrednio w zabudowę są zagrożeniem dla domowników. Piorun jest w stanie uszkodzić m.in. instalację elektryczną, sprzęty RTV i AGD, a nawet doprowadzić do pożaru.