Ogrzewanie parowe bazuje głównie na wodnej parze, którą wytwarza specjalistyczna wodna instalacja ogrzewcza. Cały proces odbywa się przy wykorzystaniu przewodów kondensatowych, które dostarczają parę do grzejników i podnoszą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Można śmiało powiedzieć, że para wodna jest ekologicznym i bardzo wydajnym nośnikiem ciepła, który nie szkodzi środowisku. Jednak montaż tego typu instalacji nie należy do najtańszych. Co więcej, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury ogrzewania parowego nie można stosować w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Dlatego w Polsce najczęściej stosuje się je w budownictwie przemysłowym, czyli np. w halach fabrycznych.

Zalety ogrzewania parowego

Do zalet ogrzewania parowego zalicza się:

  • małą bezwładność cieplną;
  • brak ryzyka zamarznięcia elementów instalacji;
  • kilkukrotnie mniejszy ciężar pary niż wody sprawia, że charakteryzuje się ono mniejszym ciśnieniem hydrostatycznym niż ogrzewania wodne;
  • pokrywanie strat ciepła przez wykroplenie pary;
  • brak konieczności montowania dodatkowych urządzeń wypełniających czynnik grzejny.

Wady instalacji parowej

Poza zaletami ogrzewanie parowe ma również wady. Jedną z największych jest bardzo wysoka temperatura powierzchni grzejnych, co może skutkować oparzeniami czy oddawaniem ciepła przez promieniowanie. Często dochodzi do korozji przewodów kondensacyjnych oraz grzejników, co znacząco skraca jej żywotność. Instalacja parowa może powodować również spore straty, ponieważ nie można jej regulować. Sprawia to, że temperatura grzejników jest dość wysoka i nie można jej obniżyć. Sam osprzęt jest również dość drogi, co może zniechęcać niektórych inwestorów.

Jakie są rodzaje ogrzewania parowego i komu powierzyć instalację?

Rozróżniamy trzy rodzaje ogrzewania parowego: wysokoprężne, w którym nadciśnienie pary wytwarzanej w źródle ciepła jest powyżej 0,7 bara; niskoprężne gwarantujące nadciśnienie poniżej 0,7 bara oraz podciśnieniowe, zwane również próżniowym z ciśnieniem od 0 do 1 bara abs. Bez względu, na to które rozwiązanie wybierzemy, powinniśmy skorzystać z usług kadry inżynierskiej, która zamontuje je w sposób profesjonalny. Firmą zatrudniającą takich fachowców jest Regutech, która świadczy usługi w zakresie instalacji sanitarnych w budownictwie przemysłowym oraz mieszkaniowym. Przez ponad 20 lat działalności zdobyli ogromne doświadczenie w branży i gwarantują wykonanie prac zgodnie ze sztuką budowlaną oraz obowiązującymi przepisami, normami i zasadami bezpieczeństwa. Doskonale zdają sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach inwestorom zależy na czasie, więc zawsze dotrzymują terminów, są dyspozycyjni, oraz elastyczni. To wszystko sprawia, że są doceniani w branży i śmiało, można im powierzyć swoje inwestycje.