Picie wody z kranu jest nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne. Niestety, nie we wszystkich miejscach w Polsce jest to możliwe. Zdarza się, że z kranu leci woda zanieczyszczona o nieprzyjemnym smaku lub zapachu. Zanieczyszczenia te mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka, a niekiedy w wodzie są wykrywane niebezpieczne bakterie m.in. Escherichia coli. Czy dzięki filtrom wykorzystującym membranę molekularną, można się przed nimi uchronić? Sprawdź, co oferuje sprawdzona firma Dast z Białej Podlaskiej!

Zasady działania

Mogłoby się wydawać, że z kranu leci czysta woda – nie zawsze tak jest. Niestety, w warunkach domowych trudno wykryć niebezpieczne zanieczyszczenia, dlatego zwykle rezygnujemy z picia kranówki. Kupowanie wody w butelkach obciąża środowisko naturalne, gdyż jej produkcja generuje ogromne ilości odpadów oraz gazów cieplarnianych. O wiele prostszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w filtr, który montuje się, np. pod zlewozmywakiem. Filtry wykorzystujące membranę molekularną składają sie z sześciu części i to właśnie w tych częściach przebiega proces oczyszczania i uzdatniania wody.

Procesy filtracji wody:

  • oczyszczanie wstępne – na tym etapie pierwszy filtr (K5) pozbywa się związków organicznych, aktywnego chloru i metali ciężkich, natomiast drugi (K2) uzdatniający filtr usuwa z wody zanieczyszczenia mechaniczne, głównie w postaci piasku i rdzy,

  • filtracja molekularna – woda jest przepuszczana przez membranę i na zasadzie odwróconej osmozy, oddziela się wodę czystą od wszystkich pozostałych zanieczyszczeń, które są niewidoczne gołym okiem, w tym także od związków organicznych i nieorganicznych, soli, bakterii, wirusów i cyst. Membrana osmotyczna jest również odpowiedzialna za zmiękczanie wody,

  • mineralizacja – w procesie filtrowania przez membranę, woda może stracić cenne minerały, dlatego jej ponowna mineralizacja jest bardzo ważna. Ostatni filtr w Aquaphor Morion wykorzystuje unikalną technologię podwójnej mineralizacji, dzięki czemu oczyszczona woda wzbogacana jest w minerały takie jak: wapń, magnez, sód i potas. Taka woda nie tylko wywiera korzystny wpływ na nasz organizm, ale również reguluje procesy fizjologiczne,

  • polaryzacja,

  • jonizacja – technologia ta jest bardzo wydajnym narzędziem w walce o poprawę prozdrowotnych właściwości wody. Woda jonizowana nie tylko skutecznie rozpuszcza niezbędne dla organizmu substancje odżywcze , ale również z uwagi na fakt, że jest łatwo absorbowana, usuwa wolne rodniki. Zawarte w wodzie ujemne jony redukują ilość toksyn zawartych w wodzie, regulują pH oraz procesy metaboliczne.

Przed czym chronią filtry?

Wiele osób podchodzi sceptycznie do filtrowanej wody, jednak nie da się zaprzeczyć, że filtry wykorzystujące membranę molekularną, są niezwykle skuteczne. Dzięki nim z wody usuwa się:

  • rdzę;

  • piasek;

  • organiczne związki chloru;

  • metale oraz metale ciężkie;

  • produkty ropopochodne;

  • fenole;

  • azotany oraz azotyny;

  • antybiotyki i hormony;

  • bakterie;

  • wirusy;

  • sole wapnia i magnezu.

Rozwiązanie to jest nie tylko wygodne dla domowników, ale także bezpieczne. Kupowanie wody w butelkach to droga inwestycja, natomiast woda w kranie kosztuje grosze. Filtrowanie pozwala również na zmniejszenie twardości wody, dzięki czemu pozbywamy się osadu z kamienia w czajniku czy ekspresie do kawy. Niektórzy narzekają na nieprzyjemny posmak wody z kranu – wynika on właśnie z zanieczyszczeń (szczególnie związkami chloru). Profesjonalne filtry wykorzystujące membranę molekularną eliminują go i sprawiają, że z kranu leci czysta i smaczna, krystaliczna woda mineralna.

Wady i zalety filtrów z membraną molekularną

Większość dostępnych na rynku filtrów zajmuje dużo miejsca, głównie za sprawą oddzielnego zbiornika na czystą wodę. Spotkać można również rozbudowane zestawy gdzie montowane są dodatkowe filtry, które nie zawsze mają wpływ na polepszenie jakości filtrowanej wody. Cena takich filtrów jest nieporównywalnie niższa w stosunku do produktów markowych. Cena takich filtrów jest nieporównywalnie niższa w stosunku do produktów markowych. Takich „super okazji” należy się wystrzegać gdyż zazwyczaj są to produkty niskiej jakości i często niewiadomego pochodzenia.

Główną zaletą filtrów z membraną molekularną, dostępnych w ofercie doświadczonej firmy Dast z Białej Podlaskiej, znajdującej się w województwie lubelskim, której właścicielem Waldemar Wetoszka jest zbiornik na oczyszczoną wodę o pojemności 5 l. Ta kompaktowa budowa korpusu pozwala na montaż filtra w szafce kuchennej, bezpośrednio pod zlewozmywakiem. Kolejną zaletą filtra WATERL IFE jest niewątpliwie możliwość pracy przy niskim ciśnieniu w wodociągu i zawiera się w przedziale od 1,9 do 6,3 atm. Materiały, z których wykonane są filtry od firmy Dast przyjazne dla środowiska i nie wydzielają do wody niebezpiecznych  dla ludzkiego organizmu substancji.

Do każdego filtra dołączona jest instrukcja obsługi i montażu w języku polskim. Przedsiębiorstwo to specjalizuje się także w świadczeniu kompleksowych usług z zakresu doboru filtrów do uzdatniania wody gospodarczej z wodociągu i studni przydomowych w gospodarstwach domowych, a także sprzedażą bezpośrednią produktów o nowoczesnej technologii i wysokiej jakości. W ofercie są dostępne też urządzenia zmiękczające wodę, automatyczne filtry mechaniczne, filtry ze złożem wielofunkcyjnym, multifunkcyjne, a także odżelaziające. Uzupełnieniem oferty są systemy molekularne WaterLife, w których zastosowany został proces przenikania molekularnego.