Budownictwo prefabrykacyjne dynamicznie się w Polsce rozwija za sprawą solidnych, stosunkowo tanich oraz niebywale wytrzymałych konstrukcji stalowych. Ich montaż jest błyskawiczny, a najlepsze firmy budowlane są w stanie zaprojektować i wykonać zarówno mniejsze wiaty magazynowe, jak i modułowe hale produkcyjne, pasaże handlowe czy nawet designerskie kryte pływalnie. Technologia stawiania konstrukcji stalowych nie należy jednak do najprostszych, a jej ważną częścią są solidne fundamenty. O tym opowiadają specjaliści z pracowni MAGBET, którzy są w stanie stworzyć dużą halę nawet w trudnych warunkach terenowych.

Stopy fundamentowe pod konstrukcje stalowe

Jak tłumaczą inżynierowie z firmy budownictwa przemysłowego MAGBET, realizującego inwestycje stawiania konstrukcji stalowych na terenie całej Polski, fundamentami takich obiektów są w większości przypadkach stopy fundamentowe (trapezowe, prostokątne, schodkowe). Tworzone są on z bloków zbrojonego betonu o kształcie prostopadłościanu (ze specjalnymi kielichami) i  wielkości zależnej od siły, jaka cała konstrukcja przenosić będzie na swoje podpory. Projektanci muszą zatem w szczególności zwrócić uwagę na siły działające wzdłuż osi słupa, siły ściskające, siły rozciągające, a także na siłę tnącą. Nie bez znaczenia jest też momenty zginający występujący między stopą a słupem konstrukcji stalowej. Wszystko to wpływa zatem na założenia projektowe, w tym na klasę zastosowanego betonu i jego zbrojenia.

Podkreślić warto, że obecnie nie tylko elementy stalowe wiat czy hal magazynowych zalicza się do prefabrykatów budowlanych. Również i stopy fundamentowe tworzone są w ściśle kontrolowanych warunkach zakładowych, najczęściej według dostarczonego do producenta projektu. Dobranym betonem jest najczęściej mieszanka wysokiej klasy o naturalnym i niejednorodnym kolorze szarym oraz o bardzo wysokich własnościach hydrofobowych.

Dodać należy, że w przypadku różnych obciążeń powierzchniowych fachowcy MAGBET konstruują dany obiekt stalowy z wykorzystaniem nie tylko stóp fundamentowych, ale też ław fundamentowych czy specjalnych fundamentowych płyt. W przypadku niesprzyjających warunków gruntowych, a także wodnych zwykle wykonywane jest zaś posadowienie pośrednie na palach zwieńczonych oczepem żelbetowym o konstrukcji zbliżonej do stopy fundamentowej.

Etapy tworzenia fundamentu opartego o stopy

Tworzenie fundamentów opartych o stopy fundamentowe nie należy do zadań łatwych, a lista czynników, które muszą być wzięte pod uwagę, jest bardzo długa. Niebywale ważne jest określenie warunków gruntowo-wodnych działki tak, by wybrać odpowiedni parametr wodoszczelności betonu, z którego powstanie posadowienie. Istotne są też warunki górnicze, parasejsmiczne i sejsmiczne, a także sam schemat statyczny hali oraz dane techniczne wszystkich elementów konstrukcji stalowej. Analiza służąca opracowaniu właściwego fundamentu dla projektowanego obiektu musi uwzględniać nawet wpływ całej posadzki i podbudowy na trwałość stóp fundamentowych. Jak zatem zdradzają inżynierowie firmy MAGBET, proces przygotowawczy do inwestycji jest bardzo wnikliwy. Jakie są zaś kolejne etapy tworzenia fundamentów konstrukcji stalowych?

W przypadku większych hal magazynowych przeznaczonych w późniejszym czasie do rozbudowy, a także tych stawianych w trudnych warunkach terenowych ważne są:

  • wymiana gruntu słabonośnego na grunt o kontrolowanych parametrach,
  • wykonanie kolumn żwirowych czy kamiennych, a także przeprowadzenie zagęszczenia impulsywnego,
  • opcjonalne użycie kolumn DSM, wykonanie zbrojenia podłoża gruntowego oraz zastosowanie kolumn przemieszczeniowych,
  • wykonanie wykopów fundamentowych wąskoprzestrzennych pod stopy fundamentowe,
  • utwardzenie dna wykopu (żwir lub chudy beton) i jego wypoziomowanie,
  • wykonanie izolacji prefabrykatu (m.in. hydroizolacja pozioma chroniąca przez kapilarnym podciąganiem wody z gruntu),
  • montaż stopy fundamentowej, 
  • zasypywanie wykopu wraz ze stopą fundamentową przy jednoczesnym zagęszczaniu gruntu,
  • przeprowadzenie badań technicznych poprawności montażu stopy fundamentowej.

Stopy fundamentowe prefabrykowane czy tworzone na placu budowy?

Ważną kwestią przy tworzeniu fundamentów konstrukcji stalowych jest ustalenie, czy bardziej opłacalne będzie wykonanie stopy fundamentowej na placu budowy, czy zlecenie wyprodukowania odpowiednich prefabrykatów przez doświadczonego producenta. Na decyzję tę wpływa wiele czynników, które zawsze rozpatrywane są indywidualnie.