Prace w terenie określane jako roboty ziemne wykonuje się najczęściej z użyciem koparkoładowarki, koparki gąsienicowej lub kołowej, a także spycharek. To ciężki sprzęt, dzięki któremu można m.in. usunąć nadmiar gruntu z działki przeznaczonej pod budowę, ale nie tylko. Do zadań firm świadczących tego typu usługi zalicza się też niwelację terenu czy tworzenie nasypów i wykopów. Po co wykonywane są poszczególne prace ziemne?

Podstawowe roboty ziemne – co się do nich zalicza?

Grunt, na którym realizowana będzie inwestycja budowlana, powinien zostać poddany pracom ziemnym przygotowawczym i porządkowym. Są to działania, do których zalicza się m.in. oczyszczenie działki budowlanej poprzez usunięcie niepotrzebnych elementów roślinności, uporządkowanie terenu czy obniżenie wód gruntowych. Roboty w tym zakresie są realizowane w krótkim czasie, co umożliwia przystąpienie do podstawowych prac ziemnych. Są one najistotniejsze z punktu widzenia inwestora – przystosowują w pełni działkę pod budowę danej konstrukcji.

To właśnie na tym etapie wykonuje się wykopy różnego typu. Są to budowle ziemne umożliwiające umieszczenie w ziemi rozmaitych instalacji, fundamentów czy przygotowanie zbiorników wodnych. Istotna jest również niwelacja terenu, czyli jego wyrównanie. Dzięki temu skonstruowany obiekt jest stabilnie umieszczony na podłożu, które nierzadko wymaga jednak zmiany składu ze względu na niezbyt dobre parametry fizyczne. Jakie prace ziemne wykonuje się w tym zakresie i do jakiej grupy robót można je zaklasyfikować?

Prace związane z przygotowaniem gruntu pod budowę

Teren przeznaczony pod budowę musi być przed rozpoczęciem prac konstrukcyjnych właściwie do nich przygotowany. Jest to uzależnione od poprawnego przeprowadzenia robót ziemnych wykończeniowych, do których zalicza się m.in. stabilizację gruntu. Metoda mechaniczna z użyciem spoiw hydraulicznych sprawdza się doskonale przy niespoistej i sypkiej ziemi, która staje się dodatkowo odporna na zróżnicowane warunki atmosferyczne i obciążenia naniesione przez skonstruowany na działce obiekt.

Zagęszczenie gruntu poprzez jego mechaniczną stabilizację to jedna z prac ziemnych, którą wykonuje się też przy wzmacnianiu powstałych wcześniej skarp. W skrajnych przypadkach, kiedy wymienione metody nie są efektywne, przeprowadza się natomiast wymianę gruntu. To kolejny rodzaj robót, jakimi zająć się może firma Bol-Trans, świadcząca kompleksowe prace ziemne. Wspomnianą stabilizację, ale też wyrównywanie dna wykopów stworzonych pod fundamenty, zalicza się właśnie do robót ziemnych wykończeniowych. Po ich zrealizowaniu można z powodzeniem rozpoczynać czynności związane ze wznoszeniem obiektu użytkowego na działce.