Klimatyzatory są coraz częściej montowanymi w domach i mieszkaniach urządzeniami, które realnie poprawiają codzienny komfort przez regulację temperatury wewnątrz. Jest to jednak wilgotne środowisko, w którym łatwo o gromadzenie się bakterii i grzybów, a także o zwykły kurz. Aby mieć pewność, że wdmuchiwane powietrze jest dobrej jakości, a urządzenie czyste, trzeba je regularnie konserwować. Na co zwrócić uwagę?

Czyszczenie elementów

Aby zapewnić sprawne działanie klimatyzacji, trzeba ją dokładnie czyścić. Zadbać trzeba zarówno o część wewnętrzną, jak i jednostkę zewnętrzną. Wszystkie elementy, które zanieczyszczają klimatyzator nie tylko wpływają na jakość powietrza, ale też skracają żywotność urządzenia. Pierwszym widocznym objawem, który powinien zmusić do czyszczenia klimatyzacji jest nieprzyjemny zapach powietrza. Przy regularnej konserwacji nie powinno jednak do tego dochodzić. Warto na co dzień to, co jest widoczne, czyścić na bieżąco z kurzu i brudu. Nie trzeba stosować do tego specjalistycznych środków – wystarczy woda z octem w proporcji 3:1 i czysta szmatka. Taką mieszanką trzeba przetrzeć delikatnie wszystkie wystające elementy na zewnątrz i wewnątrz. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na tacę na skropliny. Wodę należy usuwać na bieżąco, by nie dopuścić do rozwoju bakterii i grzybów. Samą tackę zaś trzeba dezynfekować – wystarczy zamoczyć ją na 15 minut w mieszance wody z octem w podanych wyżej proporcjach. Bardziej skomplikowane jest natomiast czyszczenie lamelek klimatyzatora. Do tego niezbędny będzie specjalny grzebień, na który należy nanieść preparaty dezynfekujące. Jednostkę zewnętrzną – oprócz oczyszczania z brudu – należy też oglądać pod kątem wpadających liści i ptasich piór. Wszystkie trzeba na bieżąco wyciągać, ponieważ mogą być one przyczyną poważnej awarii w przyszłości.

Dbanie o filtry

Filtry klimatyzatora są jego sercem. Dbanie o nie to najważniejsze działanie, które zapobiega zanieczyszczeniu wdmuchiwanego powietrza. Brudne filtry powodują, że powietrze nieprzyjemnie pachnie. Są też nośnikiem chorobotwórczych grzybów i bakterii, szczególnie groźnych dla dzieci i osób starszych. Informacja o tym, jak je wyczyścić – oraz czy jest to w ogóle możliwe - powinna znajdować się w instrukcji do klimatyzatora. W większości przypadków można to zrobić samodzielnie poprzez ich odkurzenie, a następnie umycie w środkach bakteriobójczych. Gdy klimatyzator wymaga wymiany filtrów, bezwzględnie trzeba to robić regularnie. Optymalny czas między zmianami to 4 tygodnie.

Szybkie naprawy

Minimum raz w roku przeglądu klimatyzatora powinni dokonać eksperci. Trzeba ich wezwać również do wszelkich usterek. Konserwacją i naprawą klimatyzacji zajmuje się profesjonalnie firma Ice service Krzysztofa Bednarskiego. Lepiej nie naprawiać jej na własną rękę, choćby po to, żeby nie stracić praw do gwarancji. Specjaliści przy okazji sprawdzą sprawność używanych filtrów. Jeśli będą mało wydajne doradzą, po jakie sięgnąć, by zaoszczędzić.