Całkowite wyburzenie obiektu budowlanego jest skomplikowaną i wieloetapową operacją. Wymaga wielu przygotowań, dobrania odpowiedniego sprzętu, zabezpieczenia terenu. Czasem wymagane jest pozwolenie na rozbiórkę choć istnieją budynki, które można rozebrać tylko na podstawie zgłoszenia. Warto zatem nieco dokładniej przyjrzeć się temu procesowi. Jak przebiega od podjęcia decyzji o burzeniu po uprzątnięcie terenu?

Rozbiórki obiektów z pozwoleniem i bez niego

Ustawa z 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane, z późniejszymi zmianami, nie podaje precyzyjnej definicji rozbiórki budynku. Uznaje tę czynność za jedną z prac budowlanych. W związku z tym niektóre obiekty można wyburzać w oparciu o zgłoszenie przesłane do starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu. Dotyczy to:

  • budynków i budowli nieobjętych ochroną konserwatorską i niewpisanych do rejestru zabytków,
  • obiektów, których budowa nie wymaga pozwolenia pod warunkiem, że nie podlegają ochronie jako zabytki. Na przykład budynków o powierzchni do 35m²,
  • budynków stojących na terenach zamkniętych decyzją Ministra Obrony Narodowej.

Wyburzanie wszystkich budynków, budowli czy urządzeń budowlanych, które nie wypisują się w powyższe definicje wymaga pozwolenia.

Demontaż budynków krok po korku

Uzyskanie pozwolenia czy też zgłoszenie nie oznacza, że wybrana firma może od razu rozpocząć prace wyburzeniowe. Konieczna jest cała seria dokładnych przygotowań. Pierwszy krok to usunięcie z obiektu wszelkich cennych czy użytecznych rzeczy. To zadanie zazwyczaj wykonuje właściciel budynku lub jego pracownicy. Kolejne czynności wykonuje już podmiot wynajęty do rozbiórki. Chodzi tu od bezpieczne ogrodzenie terenu i odpowiednie oznaczenie. Do tego dochodzi zapewnianie załodze zaplecza socjalnego i umieszczenie tablicy informacyjnej w widocznym miejscu. Z chwilą rozpoczęcia burzenia budynku konieczne jest prowadzenie dziennika rozbiórki przez kierownika. Ważna jest wcześniejsza inspekcja budynku, sprawdzenie czy nie przebywają w nim osoby trzecie.

Podczas inspekcji sprawdzany jest stan obiektu i zabezpieczane miejsca grożące zawalaniem. Przy okazji robotnicy usuwają materiały niebezpieczne i dobierają sprzęt odpowiedni do wyburzenia i rozbiórki. Po zakończeniu tego etapu pracownicy firmy wyburzeniowej przechodzą do:

  • odłączenia od budynku instalacji gazowych, elektrycznych, kanalizacyjnych i wodnych,
  • usunięcia stolarki okiennej i drzwiowej oraz pozostałych elementów wyposażenia,
  • usunięcia kominów, rynien, wyłazów dachowych oraz poszycia.
Firmy takie Lenpol zajmujące się wyburzaniem magazynów i obiektów mieszkalnych najpierw rozbierają dach. Następnie skupiają się na stropach a po nich ścianach. Gdy te elementy zostaną wyburzone, usuwają gruz z pomocą ciężkiego sprzętu co kończy cały proces.