Elektronarzędzia to nieodłączny element wyposażenia firm ogólnobudowlanych. Nie da się ukryć, że zakup kompletnego zestawu elektronarzędzi to ogromna inwestycja, która – niestety – nie jest dożywotnia. Elektronarzędzia mogą ulegać awarii i konieczne będzie ich naprawienie lub wymienienie. Gdzie naprawiać i kiedy bardziej opłaca się kupić nowe narzędzia?

Naprawiać czy wymieniać?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jak rozległa jest usterka i czy jej naprawa nie przekroczy kosztu zakupu nowego urządzenia. Elektronarzędzia pochodzące od profesjonalnych producentów to niemały wydatek, dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na ich naprawę. Jeśli jednak dany sprzęt jest już dość mocno wyeksploatowany, awarie będą pojawiały się coraz częściej. Może okazać się, za łączne koszty napraw można by było kupić w pełni sprawne urządzenie z drugiej ręki. Jednakże trzeba pamiętać, że działa to w obie strony. Czasami nie warto kupować nowego sprzętu, jeśli stary wymaga kilku drobnych i niedrogich napraw.

Jak naprawiać elektronarzędzia?

Najpierw warto wspomnieć, w jaki sposób nie należy naprawiać elektronarzędzi. Wielu właścicieli firm budowlanych (szczególnie tych mniejszych) zabiera się za samodzielne naprawianie narzędzi. Bardzo często nie mają oni ani specjalistycznej wiedzy, ani doświadczenia w tymże zakresie. Jak można się domyślić, zwykle nie kończy się zbyt dobrze. Często urządzenie ulega jeszcze poważniejszej awarii, choć wcześniejsza usterka byłby szybko i skutecznie wyeliminowana przez dobry serwis narzędzi. Korzystanie z usług specjalistów to jedyne rozsądne rozwiązanie. Jeśli obawiasz się, że przepłacisz za naprawę, wybieraj znane na rynku i zaufane serwisy elektronarzędzi np. GIT, którego siedziba mieści się w Krakowie.

Jak unikać awarii?

Większość awarii elektronarzędzi wynika z nieprawidłowego ich użytkowania. Nie zawsze da się tego uniknąć. Właściciele przedsiębiorstw budowlanych doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich narzędzia są każdego dnia narażone na działanie szkodliwych czynników, takich jak uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenie materiałami budowlanymi lub wilgoć. Żeby wydłużyć żywotność elektronarzędzi, zadbaj o ich odpowiednią konserwację. Korzystaj z nich zgodnie z zaleceniami producenta, a jeśli akurat nie są używane – oczyść je z resztek materiałów budowlanych i magazynuj w suchym miejscu. Duży wpływ na żywotność elektronarzędzi ma ich producent. W firmie budowlanej są one eksploatowane do granic możliwości, dlatego warto sięgać po urządzenia pochodzące od szanowanych w branży producentów.