Jeżeli chodzi o materiały, które wykorzystywało się do wykończenia komina, to jeszcze do nie tak dawna zdecydowanie największą popularnością cieszyły się tynki oraz cegły klinkierowe. Niemniej jednak wyraźny wzrost zainteresowania wyznacznikami architektury nowoczesnej spowodował, że inwestorzy zaczęli szukać mniej konwencjonalnych rozwiązań. Obecnie na wielu obiektach można znaleźć kominy wykończone za pomocą obróbki blacharskiej lub płytki włókno-cementowej. Z jakimi informacjami na temat tych rozwiązań warto się zapoznać?

Obróbka blacharska, czyli co?


Ten rodzaj wykończenia komina dedykowany jest wszystkim tym, którym w pierwszej kolejności zależy na podkreśleniu nowoczesnej estetyki swojego domu. W zdecydowanej większości przypadków pełna obróbka blacharska komina wykonywana jest ze stalowej blachy ocynkowanej dodatkowo powleczonej poliuretanowymi powłokami ochronnymi w konkretnym kolorze. Wykorzystanie tego właśnie materiału stanowi najlepszą gwarancję odporności zarówno na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, jak i przede wszystkim na wpływ warunków środowiskowych takich jak wilgoć czy promienie ultrafioletowe.

Całość każdorazowo wykonywana jest ręcznie przez dekarza, a w skład kompletnego zestawu wchodzą odpowiednio dogięte arkusze blach osłaniające wszystkie 4 strony komina. Blacha montowana jest na wcześniej przygotowanym stelażu, a do połączenia ze sobą wszystkich elementów wykorzystuje się tzw. rąbek zatrzaskowy. Obróbka taka zapewnia jeden z najlepszych możliwych do uzyskania efektów wizualnych, aczkolwiek trzeba liczyć się z tym, iż za pracę rzemieślniczą przyjdzie nam sporo zapłacić. W zależności od wielkości komina ostateczny koszt uwzględniający materiał i robociznę może wynieść od 1500 do nawet 3500 zł. Co jeszcze warto wiedzieć?

Kiedy postawić na płytkę włókno-cementową?


Płytkę włókno-cementową z pewnością można uznać za rozwiązanie charakteryzujące się znacznie większą uniwersalnością zastosowania. Dzięki temu, że produkowana jest zarówno w kształcie łezki, jak i prostokąta, można ją dopasować do estetki domów o klasycznym i nowoczesnym wyglądzie. Indywidualną aranżację ułatwia również fakt, że płytka dostępna jest w wielu kolorach. Od ceglastego, poprzez grafitowy, aż na czarnym kończąc. W zależności od ogólnej koncepcji architektonicznej płytkę da się ułożyć na 2 podstawowe sposoby. Mowa tutaj o tzw. kryciu niemieckim oraz prostopadłościennym – z czego fani modernistycznego podejścia do budownictwa z pewnością zainteresują się drugą opcją.

Jak podkreślają specjaliści z firmy dekarskiej prowadzonej przez Pawła Magierę, sam włókno-cement jest materiałem niezwykle odpornym na efekt porastania mchem. Dlatego też inwestorzy nie muszą brać pod uwagę ewentualności pojawienia się charakterystycznych zielonych wykwitów. Choć materiał sam w sobie nie należy do drogich, to czasochłonność jego ułożenia sprawia, że trzeba liczyć się z wysokim kosztem robocizny. Ze względu na konieczność wykorzystania specjalistycznych narzędzi oraz zachowania ogromnej precyzji, płytka zawsze być montowana jedynie przez wykwalifikowanych fachowców.