W dzisiejszych czasach coraz bardziej zwraca się uwagę na to, aby dobrze ocieplić dach i cały budynek, aby mieć jak najmniejsze straty energetyczne. Nie tylko płacimy wtedy mniejsze rachunki za ogrzewanie, gaz, czy opał, ale także przyczyniamy się do ochrony środowiska, nie marnując energii, która uciekałaby przez niedoszczelnione przegrody. Eliminujemy mostki termiczne i ocieplamy poddasze. Planuejsz remont dachu? Nie zapomnij o ociepleniu. Poznaj usługi Kot Jerzy. ZUH. Tartak, kompleksowe wykonawstwo dachów.

Ocieplenia nakrokwiowe czy międzykrokwiowe?

Wyróżniamy dwa rodzaje ociepleń dachu – nakrokwiowe i międzykrokwiowe. Tą drugą stosuje się już od bardzo wielu lat i jest ona sprawdzona i pewna. Dlatego stosuje się ją najczęściej. Jedną z największych wad tego rozwiązania jest tworzenie się mostków termicznych na powierzchni krokwi. Można się jednak częściowo pozbyć tego problemu, układając dodatkową warstwę izolacji pod krokwiami, obudowując je z trzech dostępnych stron, aby jak najbardziej zmniejszyć powierzchnię, przez którą zimne powietrze może wnikać do środka pomieszczenia.

Ma to jednak swoje wady, ponieważ nie zapobiega to w żaden sposób skraplaniu się wody wewnątrz izolacji. Z kolei wilgotna wełna mineralna traci swoje właściwości termoizolacyjne. Warto więc zastanowić się nad ociepleniem nakrokwiowym. Tworzy się je bezpośrednio na deskowaniu dachu lub nad krokwiami. Zastępuje się wtedy wełną mineralną specjalnymi płytkami izolacyjnymi. Dzięki temu, że ocieplenie dachu jest rozłożone dokładnie nad całą powierzchnią, nie powstają mostki termiczne.

Ocieplenie wełną

To chyba najbardziej popularny materiał izolacyjny. Jest bardziej naturalna niż styropian, czy pianki natryskowe. Mamy do wyboru nie tylko tradycyjną wełnę szklaną, ale też wełnę skalną, która stopniowo zyskuje popularność. Oba rodzaje wełny są oczywiście całkowicie niepalne i stosunkowo lekkie. Jednym z jej najważniejszych zalet jest to, że jest bardzo plastyczna i elastyczna. Największą wadą wełny mineralnej jest to, że bardzo pyli. Jest to szczególnie ważne, jeśli w pomieszczeniu mają przebywać astmatycy lub osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Ma ona natomiast rewelacyjne – i najlepsze spośród konkurencyjnych materiałów- właściwości izolujące akustycznie. Zdecydowanie wygrywa, jeśli chodzi o ocieplanie pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi, pracę lub w budynkach mieszkalnych.

Styropian, styrodur ekstrudowany i pianka PUR

Poddasza można także ocieplić za pomocą płyt styropianowych, które dzięki znajdujących się na nich nacięciom można delikatnie formować, ponieważ mają większa elastyczność. To materiał o bardzo dobrych właściwościach izolujących. Ani styrodur, ani styropian nie ma jednak tak dobrych właściwości izolujących akustycznie, jak wełna mineralna. To sprawia, że najczęściej jest stosowany do ocieplania pomieszczeń nieużytkowych. Bardzo łatwo z kolei się go tnie. Nie zapyla przy tym pomieszczenia, tak jak to ma miejsce w przypadku wełny. W ostatnich czasach modne stało się także ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową. To doskonały sposób ocieplenia, ponieważ pianka wypełnia wszystkie szczeliny. Nie ma więc ryzyka powstania mostków termicznych.

Komu zlecić prace dekarskie i ocieplanie dachu?

Kot Jerzy. ZUH. Tartak, kompleksowe wykonawstwo dachów to firma zajmująca się kompleksowym wykonawstwem dachów oraz usługami dekarskimi. Oferta przedsiębiorstwa obejmuje szeroki zakres prac dotyczących konstrukcji dachowych. Eksperci oferują także wysokojakościowe drewno budowlane i więźbę dachową. W ofercie znajdziemy murłaty, płatwie, jętki, łaty oraz pokrycia dachowe. 

Firma prowadzi tartak oraz zajmuje się montażem okien dachowych i wyłazów, montażem kominów wentylacyjnych oraz orynnowania. Jerzy Kot wykonuje również remonty dachów. Ważnym elementem działań firmy jest również demontaż i utylizacja azbestu.