Docieplenie ścian zewnętrznych ma ogromny wpływ na energooszczędność domu. Pozwala znacznie ograniczyć straty ciepła, dzięki czemu właściciel budynku otrzymuje o wiele niższe rachunki. Żeby izolacja była skuteczna, trzeba właściwie ją wykonać. Podstawą jest przygotowanie odpowiedniego projektu. O czym jeszcze należy pamiętać i komu zlecić wykonanie?

Projekt termoizolacji

Pierwszym etapem docieplenia ścian zewnętrznych jest wykonanie projektu termoizolacji. Niestety, wiele osób pomija ten krok. Zwłaszcza ci, który nie mają doświadczenia w budownictwie i decydują się na samodzielne ocieplenie. Żeby dopasować materiały i metodę trzeba zwrócić uwagę na analizę cieplno-wilgotnościową. Dopiero po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich aspektów mogących mieć wpływ na izolację termiczną oraz zawilgocenie budynku, można dostosować metodę docieplenia do danego budynku. Samodzielne ocieplanie budynku może przenieść więcej szkody niż pożytku, więc amatorzy powinni dobrze się nad tym zastanowić.

Odpowiednie wykonanie

Po wykonaniu projektu, można przejść do prac dociepleniowych. Powinny przebiegać w następujących etapach:

  1. Zabezpieczenie budynku – między innymi okien i drzwi przed zabrudzeniem. Dobrze jest założyć na rusztowanie siatkę, która chroni przed promieniowaniem UV oraz innymi czynnikami, które mogą powodować nierównomierne wysychanie.
  2. Przygotowanie podłoża – powierzchnia ścian powinna być równa i czysta. Trzeba usunąć wszystkie zanieczyszczenia oraz pył. W przeciwnym razie materiały termoizolacyjne nie będą dobrze się trzymały.
  3. Ocieplenie – izolacja powinna być solidnie przytwierdzona do ściany, a następnie zabezpieczona przed działaniem szkodliwych czynników środowiska.
  4. Wykończenie – na warstwę izolacyjną nakłada się siatkę, a następnie tynk.

Polecaną firmą, która zajmie się zarówno wykonaniem projektu, jak i samego ocieplenia, jest firma Fudal, która świadczy usługi w okolicy Krakowa i Myślenic.

Estetyczne wykończenie

Duże znaczenie ma ostatni etap ocieplenia budynku, którym jest estetyczne wykończenie elewacji. Materiały powinny dobrze trzymać się podłoża, aby mieć wieloletnią trwałość. Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju tynków – od podstawowych aż po dekoracyjne (strukturalne). Elewację domu można pomalować na dowolny kolor. Estetyczne wykończenie to oczywiście brak jakichkolwiek błędów, które mogą negatywnie wpływać na wygląd elewacji. Profesjonalna firma zadba o wszystko od początku do końca, dlatego nie warto decydować się na samodzielną pracę.