W ciągu ostatnich kilku lat ogrzewanie podłogowe stało się uzupełnieniem, bądź alternatywą dla tradycyjnych grzejników umieszczonych na ścianach. Decydując się na to rozwiązanie, konieczne jest stosowanie się do wielu zasad już na etapie projektowania oraz realizacji ogrzewania podłogowego. Dzięki temu nasza instalacja będzie działała bez zarzutu przez długie lata.

Zacznij od odpowiedniego przygotowania podłoża oraz montażu obiegów grzewczych
Zanim rozpoczniemy montaż ogrzewania podłogowego, konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które polega na wyrównaniu, oczyszczeniu oraz osuszeniu. Ma to za zadanie uchronić naszą podłogę przed pleśnią oraz grzybem, które mogą przysporzyć nam niewiele problemów, a do tego są naprawdę szkodliwe dla naszego zdrowia. Kolejnym etapem jest ułożenie izolacji. Następna warstwa z kolei złożona jest z folii z siatką kotwicą, która ma pomóc w przymocowywaniu rur. Teraz jest najwyższy czas na rozlokowanie obiegów grzewczych. Nie możemy zapomnieć, że jeden obieg może mieć maksymalnie 100 metrów długości.

Większe wymiary mogą spowodować nieprawidłowe działanie naszego ogrzewania. Zwróćmy również uwagę na gęstość ułożenia rur, co ma zapobiec przegrzewaniu podłogi. Mocowanie rur odbywa się przy pomocy profesjonalnych klipsów dostosowanych do reszty instalacji. Układanie rur powinno rozpocząć się przy drzwiach lub oknie, a więc w miejscach, gdzie odbywają się największe straty ciepła radzi ekspert z firmy Firma Hydrauliczna HYDRO-TOM Tomasz Gęsikowski. Natomiast końce rur powinny zostać podłączone do rozdzielacza wody.

Czas na dylatację obwodową i zalanie całej instalacji jastrychem
Teraz nadszedł czas na montaż szczelin dylatacyjnych. Powinniśmy umieścić taśmę piankową na obrzeżach pomieszczenia, a w sytuacji, gdy jest ono dość duże, powinniśmy podzielić je na kilka fragmentów oraz zastosować dodatkowe dylatacje. Układanie taśmy powinno odbywać się przy drzwiach, a szczeliny należy zlokalizować nad przewodami zasilającymi.
Ostatni etap montażu ogrzewania podłogowego polega na wykonaniu betonowej wylewki, która składa się z jastrychu. Po wykonaniu wylewki konieczne jest utrzymywanie przez okres 3 tygodni stałych warunków klimatycznych. Miejsca wzmożonego użytkowania powinny zostać wzmocnione specjalną siatką ze stalowych prętów. Gdy wylewka z jastrychu zostanie już położona, możemy zacząć poszukiwania podłogi swoich marzeń!