Koszty oleju napędowego to jedna z najdroższych pozycji w budżecie wykonawcy. Inteligentne użytkowanie, konserwacja i dobór sprzętu może jednak znacznie zmniejszyć ilość spalanego oleju napędowego. Rozsądne wydatkowanie paliwem pozwala wydłużyć czas pracy, zwiększa produktywność sprzętu przez zmniejszenie ilości czasu potrzebnego na tankowanie, a także pozwala obniżyć całkowite koszty operacyjne.

Stan techniczny sprzętu i przejazd maszyn w miejscu pracy

Stan krawędzi tnącej lub zębów ostrza/łyżki może w rzeczywistości wpływać na zużycie paliwa. Tępe, zaokrąglone narzędzia stykające się z podłożem zwiększają opór i utrudniają maszynie przecinanie materiału – opór powoduje w ostateczności większe spalanie paliwa.
Niezależnie od tego, czy jest to nieutwardzony grunt, w którym wykonawca przeprowadza ogólne roboty ziemne, czy też stały obiekt, w którym codziennie ładowane są ciężarówki lub zbiorniki samowyładowcze, sposób ustalenia przepływu pracy sprzętu może wpływać na zużycie paliwa. Planowanie pracy w sposób umożliwiający osiągnięcie najkrótszej przebytej odległości, najkrótszego zakrętu lub najmniejszej liczby przeszkód, poprawi efektywność paliwową, wykonując pracę w krótszych, bardziej spójnych cyklach. Organizując działania, należy również uwzględnić czas bezczynności maszyny.

Niespójna praca sprzętu

Silniki do maszyn budowlanych nie są przeznaczone do pracy na biegu jałowym i pracują najbardziej wydajnie, gdy silnik jest stale obciążony. Praca na biegu jałowym stanowi oczywiste marnotrawstwo paliwa bez wysiłku produkcyjnego. Aby zoptymalizować pracę sprzętu, warto skorzystać z trybów pracy – automatycznego stanu bezczynności i automatycznego wyłączania.
Równie istotny jest dobór optymalnego paliwa do maszyn budowlanych dostarczonego przez sprawdzonego dostawcę, takiego jak Euro-Trans-Bud Sp. z o.o.!

Praca operatora maszyny – paliwo do maszyn budowlanych

Żaden silnik nie musi przez cały czas pracować na pełnych obrotach – to tylko strata energii i zmarnowany olej napędowy. W związku z tym operatorzy powinni wiedzieć, jak tryby pracy wpływa na działanie maszyny i pomaga oszczędzać paliwo. Co za tym idzie, operator powinien zostać przeszkolony w zakresie najlepszych sposobów dostosowywania zautomatyzowanych trybów pracy w celu uzyskania optymalnego połączenia produktywności i wydajności.
Precyzja operatora może mieć znaczący wpływ na oszczędność paliwa. Czy operator spędza zbyt dużo czasu na korygowaniu ruchu wysięgnika lub maszyny, czy też poświęca ten czas na produktywne działanie? Pamiętajmy, że dobre przeszkolenie to gwarancja precyzji działań i ograniczenie czasu potrzebnego na dostosowanie funkcjonalności maszyny.