Podział gospodarstwa rolnego nie zawsze jest możliwy, a cały proces może okazać się trudny. Szczególnie wtedy, kiedy zostało ono odziedziczone przez kilka osób i nie było ustalone wcześniej, w jaki sposób będzie dzielone pomiędzy spadkobierców. W jaki sposób podzielić gospodarstwo, aby nie było to sprzeczne z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej?

Wniosek o podział spadku

Odziedziczenie gospodarstwa rolnego przez kilka osób jest zjawiskiem częstym. Pierwszą niezbędną czynnością jest złożenie wniosku w sądzie rejonowym, aby zostało zbadane, czy dany podział gospodarstwa rolnego nie będzie sprzeczny z zasadami prawidłowej gospodarki rolnej. We wniosku należy zawrzeć:

  • postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia;
  • testamenty i spis inwentarza (jeśli nie zostały sporządzone, należy wskazać majątek, będący przedmiotem podziału);
  • potwierdzenie, że nieruchomość wchodząca w skład majątku, należała do spadkodawcy.

O podziale decyduje sąd, a jeśli uzna, że jest on niemożliwy – właścicielem gospodarstwa zostaje osoba wskazana przez wszystkich spadkobierców. Jeśli osoba nie zostanie wskazana, gospodarstwo przejmuje ta osoba, która prowadzi je dotychczas i daje najlepszą gwarancję należytego prowadzenia go.

Prace geodezyjne

Jednym z najważniejszych etapów podziału gospodarstwa rolnego, jest precyzyjne wytyczenie granic przez geodetę. Nawet najmniejszy błąd może być w przyszłości przyczyną poważnych konfliktów. I choć gospodarstwo jest dziedziczone przez członków rodziny, trzeba mieć na uwadze, że za kilka lat część ziemi może zostać sprzedana i sąsiadami staną się obce osoby. Wszelkie nieprawidłowości w wytyczonych granicach poszczególnych działek muszą być od razu zgłaszane. Im więcej spadkobierców, tym trudniejszy może okazać się podział terenu. Żeby uniknąć błędów, warto skorzystać z usług dobrego geodety, na przykład mgr inż. Romana Fabiańskiego, którego biuro znajduje się w Lipnie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Ma on wiedzę i doświadczenie w zakresie dzielenia gospodarstw oraz ziemi rolnej.

Dom jednorodzinny – kto może mieszkać?

Trzeba pamiętać, że bez względu na podział, który wskaże sąd – w domu znajdującym się na terenie gospodarstwa rolnego, mają prawo nadal mieszkać jego dotychczasowi lokatorzy. Prawo to uwzględnia 5 lat od daty podziału lub (w przypadku osób niepełnoletnich) 5 lat od momentu osiągnięcia pełnoletności. Wytyczone granice i przypisanie ziemi do poszczególnych spadkobierców nie ma żadnego wpływu na te terminy i nowy właściciel danej części gospodarstwa nie może zadecydować o wyprowadzeniu się poprzednich mieszkańców.