Prace na wysokości wymagają od pracowników odpowiednich kwalifikacji oraz doświadczenia. To z nimi wiąże się między innymi wykorzystanie podnośników koszowych, inaczej nazywanych zwyżkami. Przestrzeganie podstawowych zasad BHP, jak również kontrola stanu technicznego urządzenia gwarantują bezpieczny, a także sprawny przebieg zleconych robót. Opisujemy, o co należy zadbać podczas eksploatacji tego rodzaju maszyn budowlanych.

Warunki atmosferyczne

Praca na podnośniku koszowym zaliczana jest do prac wysokościowych, dlatego najważniejszym aspektem jest siła wiatru. Norma EN 280 określa, że dopuszcza się wykonywanie robót, jeśli jego prędkość nie przekracza 12,5 m/s. W przeciwnym razie należy je przerwać, podobnie jak w przypadku wyładowań atmosferycznych. Niestety pracownicy nie mają wpływu na stan pogody, dlatego możliwa jest praca podczas opadów deszczu lub śniegu, jednak należy zachować wtedy szczególną ostrożność. Wtedy najlepiej jest zastosować dodatkowe zabezpieczenia w postaci specjalistycznych uprzęży, które mocuje się do kosza. Ich wykorzystanie jest zalecane w każdych warunkach, a stanowi obowiązek w przypadku podnośników teleskopowych. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednie zabezpieczenie i w żaden sposób nie ogranicza swobody wykonywanych zadań.

Stan techniczny urządzenia

To kolejny istotny punkt w zakresie poprawnej eksploatacji tego rodzaju maszyn. Operator ma obowiązek każdorazowo przetestować jej sprawność pod kątem wjazdu, zjazdu, jak również manipulacji koszem i ramieniem. Ponadto podczas wynajmowania podnośników koszowych dużo o stanie technicznym może powiedzieć już sam ich wygląd. Niemniej jednak wiarygodnym potwierdzeniem są aktualne badania przeprowadzane przez Urząd Dozoru Technicznego, które stanowią dokument dopuszczający zwyżkę do użytku. Regularnie serwisowane urządzenia można wypożyczyć między innymi w firmie Usługi Dźwigowo-Koparkowe, znajdującej się w Sokołowie Podlaskim. O bezpieczeństwie osób znajdujących się w koszu na wysokości decyduje również właściwe wypoziomowanie platformy. Z reguły proces jest automatyczny, jednak lepiej upewnić się, czy przebiegł prawidłowo, a maszyna jest posadowiona na stabilnym, równym gruncie.

Doświadczony operator

Jak w przypadku każdej maszyny, tak również i sterowanie podnośnikiem koszowym wymaga uzyskania właściwych uprawnień. Konieczne jest również ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości. Operator musi znać nie tylko specyfikację danego podnośnika, także w zakresie dopuszczalnego obciążenia kosza, ale również przestrzegać wszystkich zasad BHP. Dużą rolę odgrywa również jego doświadczenie, umożliwiające zagwarantowanie bezpieczeństwa pracownikom, znajdującym się na platformie, jak i osobom postronnymi. W tej kwestii ważne jest zabezpieczenie terenu prac z wykorzystaniem pachołków oraz taśmy ostrzegawczej. Tak realizowane zadania będą przebiegać sprawnie, bez ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia.

Usługi Dźwigowo-Koparkowe - oferta

Usługi Dźwigowo - Koparkowe to rodzinna firma istniejąca od początku lat 90. Specjalizuje się w wynajmie żurawi samojezdnych, podnośników koszowych oraz koparko-ładowarki wraz z profesjonalną obsługą operatorską. Stawia na bezpieczeństwo, zadowolenie klienta i wysoką jakość usług. Realizuje zlecenia na terenie całej Polski, zapewniając szybką realizację zamówień i indywidualne podejście do klienta. Maszyny firmy poddawane są systematycznej kontroli i posiadają aktualne dozory UDT. 6.

Usługi Dźwigowo - Koparkowe posiada maszyny: Mercedes Bumar Famaba DST 0185T, Bumar Fablok DST 0281, Liebherr LTM 1035, Krupp KMK 3045, Liebher LTM 1070, Podnośnik koszowy WUMAG WT300, Koparko-ładowarka Caterpillar 432E.