Mianem siłowników hydraulicznych określa się urządzenia, które wykorzystują energię zgromadzoną w znajdującym się pod ciśnieniem czynniku roboczym do wywołania ruchu liniowego tłoczyska. Nowoczesne siłowniki są bardzo chętnie używane przede wszystkim w maszynach służących do podnoszenia lub przemieszczania znaczących ciężarów. Ze względu na obciążenia eksploatacyjne są to urządzenia w sposób szczególny narażone na pojawienie się usterek. Jak zatem poradzić sobie z problemem, gdy dojdzie do najgorszego?

Jakie są najczęstsze awarie siłowników?

Zarówno specjaliści z branży, jak i sami użytkownicy siłowników hydraulicznych, są absolutnie zgodni co do tego, że za zdecydowanie najczęściej występujące usterki, należy uznać rozszczelnienia. Na taki stan rzeczy wpływa oczywiście ogromne ciśnienie panujące wewnątrz całego układu. Wraz z postępem czasu i naturalnym osłabieniem struktury przewodów oraz węży, ryzyko pojawienia się tego typu awarii znacząco wzrasta. Bardzo często spotkać można się także z nieprawidłowym działaniem tłoka.

Element ten zostaje uszkodzony zazwyczaj wskutek nieprawidłowej eksploatacji, związanej głównie ze zbyt dużym obciążeniem. Aby uniknąć tego typu sytuacji, każdorazowo należy stosować się do zaleceń producenta oraz specyfikacji technicznej podnośnika. Za dość powszechne uchodzą również usterki tłoczyska. Najczęściej wiążą się one ze złym stanem czynnika roboczego i zanieczyszczeniem go np. opiłkami. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do zatarcia, a co za tym idzie, całkowitego zniszczenia siłownika. Co jeszcze warto wiedzieć?

Wymienić czy regenerować?

Siłowniki hydrauliczne w zasadzie nie odmawiają posłuszeństwa w sposób natychmiastowy. Ryzyko poważnej awarii wstępnie ukazuje się w formie charakterystycznych objawów, do których z pewnością zaliczyć można wyraźny spadek wydajności czy też problemy z obsługą. Jest to tak naprawdę ostatni moment, aby skutecznie i ekonomicznie pozbyć się problemu. Osoby zmagające się z wadliwym funkcjonowaniem podnośnika mają do wyboru 2 możliwości. Pierwszą z nich jest oczywiście zakup nowego urządzenia, co oczywiście pociągnie za sobą bardzo odczuwalne koszty. Znacznie praktyczniej przedstawia się druga możliwość. Okazuje się bowiem, że podnośniki bardzo dobrze poddają się regeneracji.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Hydrotech Hydraulika Siłowa, jest to skomplikowany i przede wszystkim wieloetapowy proces, który każdorazowo wymaga indywidualnego podejścia. W Pierwszej kolejności urządzenie jest starannie demontowane. Po zdiagnozowaniu przyczyny wymienia się uszkodzoną część oraz uszczelnienia – nawet wtedy, kiedy nie wykazują one oznak zniszczenia. W zależności od rodzaju uszkodzenia konieczna może okazać się również filtracja czynnika roboczego lub nawet jego całkowita wymiana. Po zakończonej regeneracji siłownik może być bez żadnych obaw wykorzystywany do powierzonej mu funkcji.

Oferta firmy Hydrotech

Firma Hydrotech z Lublina specjalizuje się w produkcji, projektowaniu, naprawach i modernizacji elementów z napędem hydraulicznym. Współpracuje z czołowymi producentami podzespołów i układów hydraulicznych, takimi jak Ponar Wadowice, Argo Hytos, Hydac, MP Filtri, WPH Wrocław i Sauer-Danfoss. Zapewnia szybką i sprawną obsługę klienta oraz rozwiązywanie trudnych zagadnień z zakresu mechaniki i hydrauliki siłowej. Oferuje urządzenia do kompleksowej diagnostyki urządzeń hydraulicznych oraz produkuje siłowniki hydrauliczne do zgarniaczy obornika oraz siłowniki o skoku do 5 metrów. W ofercie znajdują się również siłowniki teleskopowe o skoku do 8m i udźwigu do 40 ton.