Właściwie przygotowany projekt architektoniczno-budowlany to dokumentacja składająca się zazwyczaj z trzech części: architektonicznej, instalacyjnej i konstrukcyjnej. Obie powinny zostać przedstawione przez specjalistę w sposób czytelny i gwarantujący odpowiednią realizację prac związanych z wznoszeniem budynku. Z tego względu do wykonania takiego planu warto wynająć sprawdzone biuro projektowe – o co konkretnie zadbają profesjonaliści?

Czytelne rzuty na projekcie

Główną częścią projektu architektoniczno-budowlanego jest część, w której znajdują się rzuty wszystkich kondygnacji, a także dachu i więźby dachowej. Jest to część architektoniczna, której wykonanie nie należy do łatwych czynności i wymaga specjalistycznej wiedzy. Na tym etapie projektant uwzględnia oczekiwania inwestora pod względem kształtu wszystkich pomieszczeń w budynku. Ich precyzyjne rozmieszczenie na rzutach kondygnacji dotyczy również elementów dodatkowych: stolarki okiennej i drzwiowej czy znajdujących się w budynku ścian działowych.

Projektant nie zapomni też o dachu. W tym wypadku rzuty dotyczą zarówno więźby, jak i samego pokrycia od strony technicznej, np. kąta nachylenia połaci. Dokładnie wykonaną część architektoniczną gwarantuje biuro projektowe myDOMProjekt, które jest w stanie przygotować koncepcję różnego rodzaju obiektów użytkowych i nie tylko. Wspomniana dokumentacja powinna też uwzględniać przekroje i wygląd elewacji, na co warto zwrócić uwagę. Nie jest jednak jedynym składnikiem projektu architektoniczno-budowlanego – co jeszcze powinno się w nim znaleźć?

Szybka budowa dzięki profesjonalnemu projektowi

Przeprowadzenie prac związanych ze wzniesieniem obiektu w dużej mierze uzależnione jest od prawidłowości wykonanego projektu architektoniczno-budowlanego i jego części konstrukcyjnej. To właśnie na tym etapie projektant uwzględnia parametry pod względem wytrzymałości konstruowanego budynku i jego poszczególnych elementów. Wykonawca otrzymuje też informacje na temat płyt stropowych czy fundamentów, których rzuty znajdują się właśnie w części technicznej projektu architektoniczno-budowlanego.

Jego uzupełnieniem jest część instalacyjna, z której odczytać można dokładną lokalizację komponentów wchodzących w skład instalacji doprowadzających media do budynku. Bez projektu architektoniczno-budowlanego trudno zatem wyobrazić sobie sprawne i przede wszystkim bezpieczne wzniesienie obiektu użytkowego. Wszelkie nieprawidłowości przy tworzeniu takiej koncepcji mają swoje odzwierciedlenie w późniejszym etapie realizacji inwestycji. Z tego właśnie względu przygotowanie dokumentacji składającej się z trzech najważniejszych części należy powierzyć wyłącznie specjalistom z dobrego biura projektowego.