Drewniane podłogi to wieloletni klasyk, jeśli chodzi o wykończenie wnętrz. Ich atutem jest nie tylko piękny wygląd i wiele możliwości do wyboru i wykończenia, ale także wyjątkowa trwałość, która zapewnia, że będą prezentować się dobrze latami. Jednak, żeby tak było, deski muszą być nie tylko odpowiednio dobrane, ale także dobrze ułożone. Jeśli chcemy uniknąć przykrych skutków źle zamontowanej podłogi drewnianej, powinniśmy zdecydować się na ekipę specjalistów, z jaką mamy do czynienia w firmie Wad Floor.

Czy kierunek desek ma znaczenie?

Wieloletni montażysta z firmy Wad Floor podpowiada:

Ułożenie paneli wpływa na wygląd i finalne zadowolenie z wystroju, dlatego jest to istotna kwestia, którą powinno się wziąć pod uwagę. Standardowo zaleca się układanie desek zgodnie z kierunkiem padania światła, jednak opcji jest wiele. Jeśli mamy do czynienia z podłogą z mniejszych klepek, powstają możliwości ułożenia wzorów takich jak jodełka, czy szachownica.

Montaż desek pionowo doda krótkim pomieszczeniom głębi, co spowoduje, że optycznie będą wyglądały na większe. W przypadku wąskiego pokoju najlepiej zastosować poziome ułożenie podłogi, a dodatkowo najlepiej zrezygnować z ciemnych kolorów, które nie służą małym przestrzeniom. Jeśli mamy do czynienia z bardzo małym metrażem, warto rozważyć opcje ułożenia desek pod skosem. Jest to ciekawy zabieg zarówno stylistyczny, jak i służący optycznemu powiększeniu pokoju.

Układanie podłogi drewnianej

Jedna z najważniejszych kwestii na początek to przede wszystkim zakup odpowiednich paneli. Tutaj warto zwrócić uwagę przede wszystkim na klasę parkietu, gatunek drewna i jego właściwości oraz co najważniejsze, jego wilgotność, która nie powinna przekraczać wartości około 11%. Zbyt suche drewno może skutkować wypaczeniem desek i odklejaniem od podłoża, a zbyt wilgotne powstawaniem szpar w podłodze.

Układanie podłóg drewnianych należy zacząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Obejmuje ono wyrównanie i wyczyszczenie całości, a także co ważne upewnienie się, że w pomieszczeniu nie występuje wilgoć. Dobrą praktyką jest także tzw. sezonowanie desek, czyli pozostawienie ich na kilka dni w przestrzeni, gdzie docelowo mają leżeć, dzięki czemu drewno może przystosować się do klimatu panującego wewnątrz, co zapobiega jego zniekształceniom.

Kolejny krok to wyłożenie podłogi podkładem, a następnie najważniejsza kwestia, czyli ułożenie desek. Panele montuje się na różne sposoby, można użyć specjalnego kleju, z którego pomocą zostaną przymocowane do podłoża. Istnieje także opcja montażu na zatrzaski, która pozostawia możliwość ewentualnego naprawienia poszczególnych elementów bez konieczności zrywania podłogi.

Wariant zatrzaskowy jest dużo łatwiejszy, ale tradycyjna metoda zapewnia większą trwałość i zapewnia możliwość szlifowania podłogi, dzięki któremu można odświeżyć jej wygląd po latach. Klejenie jest jednak procesem, którego powinni podejmować się jedynie fachowcy. Podczas pracy aplikuje się odpowiednim narzędziem klej na podłoże, jednak trzeba wiedzieć, na jakim obszarze zdążymy ułożyć deski, zanim spoiwo zwiąże. Preparat rozprowadza się równomiernie, a następnie wykonuje w nim specjalne rowki, które zwiększają przyczepność. Po ułożeniu desek odpowiednio się je dociska. Często na koniec praktykuje się dociśnięcie równomiernie całości.