Mapy do celów projektowych to bardzo ważne dokumenty, bez których nie można realizować inwestycji budowlanych, wymagających pozwolenia na budowę. Tworzą je tylko i wyłącznie uprawnieni geodeci, zobowiązani do wykonania odpowiednich pomiarów terenowych. Ich wyniki pozwalają  zaktualizować mapy zasadnicze pobrane wcześniej z Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (ODGiK). Tak w uproszczeniu powstają opracowania służące do celów projektowych. Co jeszcze warto wiedzieć o ich tworzeniu?

Czym są mapy do celów projektowych?

Mapy do celów projektowych to opracowania kartograficzne niezbędne architektom do zaprojektowania budynku. Dokumenty te wymagane są przy każdej inwestycji prowadzonej na podstawie pozwolenia na budowę, a więc należy je pozyskać m.in. przy projektowaniu domu jednorodzinnego. Tworzenie takich geodezyjnych map nie jest zaś problemem dla doświadczonych i przede wszystkim uprawnionych geodetów. Nie tworzą oni ich bowiem od podstaw, ale aktualizują tzw. mapę zasadniczą danego terenu. Czasem muszą również przeprowadzić wektoryzację mapy, czyli przekształcenie papierowej grafiki rastrowej na postać wektorową – cyfrową.

Jeśli chodzi zaś o skalę map do celów projektowych, uzależniona jest ona od rodzaju inwestycji. Przy budowie domów jednorodzinnych wykorzystuje się skale 1:500, a przy projektowaniu zespołów obiektów budowlanych tę nie mniejszą niż 1:1000. W przypadku infrastruktury liniowej stosowana jest zaś skala 1:2000. Dotyczy to m.in. inwestycji budowy dróg, torowisk, sieci energetycznych czy kanałów melioracyjnych. 

Treść map do celów projektowych

Mapy do celów projektowych są bardzo precyzyjne i należy zaliczyć je do map sytuacyjno-wysokościowych. Tym samym dokument ten musi określać dokładnie warunki terenowe danej nieruchomości gruntowej oraz obszarów graniczących. Mapa do celów projektowych zawsze zawiera zatem osnowy geodezyjne, osie ulic, linie zabudowy czy zaznaczony przebieg dróg. Są to zatem opracowane linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu. Co jeszcze ujęte jest w treściach takich map?

Doświadczeni geodeci – takich znaleźć można w człuchowskim biurze GEOCENTR – wyjaśniają, że opracowania geodezyjne służące do projektowania budynków muszą zawierać także wszystkie inne ważne elementy terenowe, w tym usytuowanie zieleni wysokiej.

Etapy tworzenia map do celów projektowych

Mapy do celów projektowych powstają w kilku etapach, które można podzielić na prace pomiarowe i kartograficzne, a także działania administracyjne. Nie każdy wie bowiem, że mapy geodezyjne służące projektom budowlanym muszą być zatwierdzone przez Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Geodeta reprezentujący inwestora zbiera zatem dane dotyczące działki, a następnie zgłasza prace geodezyjne właśnie w ODGiK. Powiatowy ośrodek umożliwia następnie pobranie ze swoich zasobów mapy zasadniczej niezaktualizowanej, która stanie się podstawą nowego opracowania. Na nią nanosi się bowiem wykonane wcześniej pomiary zwane aktualizacyjnymi, a operat geodezyjny z całego przedsięwzięcia musi trafić do ODGiK.

Ostateczną formę mapy do celów projektowych wraz z uaktualnionymi danymi zatwierdzają urzędnicy Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, którzy wydają opracowanie z licencją, zawsze w liczbie sztuk zapisanej we wniosku.

Podstawy prawne

  • Ustawa z dnia 17 maja 1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne.
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie