Dla zakładów, które w swojej produkcji wykorzystują elementy metalowe ważne jest, aby ich produkty nie podlegały korozji. Stąd firmy takie jak Multigal z Myszkowa wykonują usługę galwanizacji, czyli zabezpieczania metali przed rdzewieniem poprzez pokrycie ich powłokami antykorozyjnymi. Jedną z metod jest elektrolityczne cynkowanie i cynowanie.

Czym jest korozja?  

Wiadomo, że struktura metali w kontakcie np. z wilgocią, solą, kwasami stopniowo niszczeje. Pojawia się charakterystyczny rudawy nalot, czyli rdza. W zaawansowanej fazie metalowy przedmiot może w całości ulec przemianie w rdzę. Na korozję narażone są różne rodzaje materiałów, w szczególności metale (żelazo, aluminium) oraz ich stopy. Galwanizernia Multigal z Myszkowa sp. z o. o. trudni się zabezpieczaniem metali przed procesem korozji poprzez stosowanie galwanicznych powłok ochronnych cynkowych i cynowych.

Według badań z 2010 roku korozja metali spowodowała w Polsce straty wynoszące 100 miliardów złotych. W skali globalnej na świecie w ciągu roku niszczeje nawet około 25 milionów ton stali. Korozja metali prowadzi do zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz środowiska naturalnego, czyli tzw. strat pośrednich.

Jak działa powłoka antykorozyjna?

Nakładanie powłok cynkowych metodą elektrolityczną daje doskonałą bazę zabezpieczającą pod farby i lakiery. Stosuje się je na detale o różnych gabarytach i masie. W zakładzie Multigal cynkuje się elementy do 4 metrów długości, a w przypadku prętów, profili czy rur nawet do 8 metrów wykorzystując nowoczesną linię w systemie zawieszkowym. Poddawany procesowi materiał nie wymaga od klienta żadnego przygotowania, np. czyszczenia czy piaskowania. Po procesie cynkowania galwanicznego na przedmiocie pojawia się srebrzysta warstwa cynku. Elementy cynkowane są nawet kilkanaście razy bardziej odporne od tych nieocynkowanych. Cały proces nakładania kończy się operacją pasywacji, czyli zamykania mikroszczelin w powłoce metalu.  

Cynowanie galwaniczne to proces nakładania powłoki cynowej na elementy miedziane czy mosiężne w celu podniesienia ich walorów użytkowych: odporności na korozję, lutowności łączonych detali, przewodności elektrycznej i zmniejszenia współczynnika tarcia. Cynowanie galwaniczne pozwala na nakładanie różnych grubości powłok. Można cynować detale o różnych kształtach i wielkości. Trzeba dodać, że powłoki cynowe są dopuszczone do kontaktu z żywnością.

Multigal świadczy usługi dla wielu branż m.in. budowlanej, galanterii metalowej, samochodowej, przemysłu elektroenergetycznego. Wysoka jakość powłok antykorozyjnych jest zgodna z wymogami jakościowymi norm polskich, międzynarodowych i technicznych klienta – PN EN ISO 9001:2015 oraz PN EN ISO 2081:2018.